Victorie clara pentru handbalistii violeti in a doua etapa a campionatului. Timisoara a trecut de echipa din Vaslui

TIMISOARA. Sfantu Gheorghe continua sa fie capitala handbalului romanesc in aceste zile. Dupa ce a organizat Turneul Final al Cupei, orasul cu doua sali „competitive” este locul de desfasurare a primelor trei etape de campionat. Dupa esecul de marti cu Turda, Poli s-a dezlantuit in jocul cu Vasluiul, 33-22, cu 16-12 la pauza.

Moldovenii au condus doar in debut, 1-0 si 2-1, iar din minutul 7, Sadoveac si colegii au preluat conducerea jocului, pe care nu am mai cedat-o. Mai mult, cu trecerea timpului, spectacolul ofensiv a fost la cote ridicate, violetii reusind sa se desprinda destul de usor.

Dupa 16-12 la pauza, Poli a apasat pe acceleratie in partea secunda, iar diferenta de zece goluri a aparut in minutul 49, 26-16. Ecartul maxim a fost de 12 goluri, cand pe teren erau si rezervele Timisoarei, iar scorul final arata o diferenta neta intre cele doua grupari, 33-22.

Marcatorii Politehnicii in aceasta partida au fost Barros 5, Caba 5, Sadoveac 4, Nastasie 4, Baican 3, Somlea 3, Neamtu 3, Cimpan 2, C. Dedu 2, A. Dedu 1, Fenici 1. Golgheterul vasluienilor a fost Acatrinei cu 7 goluri.

Maine, violetii intalnesc intr-un derby al orgoliilor HC Buzau, echipa fostului antrenor al Timisoarei, Pero Milosevic, unde joaca si cativa fosti componenti de la Poli.