Victorie clara pentru CFR Timisoara in fata Luceafarului Buzau. Urmeaza optimile Cupei

TIMISOARA. CFR Timisoara a mai adaugat 3 puncte la zestrea existenta in clasamentul primei ligi dupa victoria de pe terenul Luceafarului Buzau.

Inceputul duelului din sala Romeo Iamandi a fost unul echilibrat, iar dupa aproape 8 minute timisorenii au deschis scorul prin Razvan Plopeanu. Pana la pauza banatenii au mai inscris de alte doua ori prin Ionut Nemitanu si capitanul Ilas.

Si partea a doua a meciului a inceput pe aceleasi coordonate, cu mult echilibru in joc si doua echipe atente sa nu primeasca gol. In cele din urma tot fotbalistii timisoreni au punctat. Mai intai a facut-o antrenorul-jucator Robert Lupu, urmat de tanarul Darius Nastai. Luceafarul a redus din handicap prin Gabriel Bobe, aceasta fiind singura reusita a gazdelor. Timisorenii au mai trimis de doua ori mingea in plasa, prin Robert Lupu si Mihnea Toader si au stabilit scorul final, 7-1.

Odata cu aceasta victorie, CFR Timisoara ajunge la 27 de puncte in cont, iar in urmatoarea etapa de campionat, in 11 februarie, va intalnit pe Clujana Cluj Napoca.

Pana la partida cu ardelenii, CFR va juca sambata in optimile de finala ale Cupei impotriva lui Fortius Buzau. Duelul este programat de la ora 15:30, tot in sala Romeon Iamandi. Meciul va fi arbitrat de o brigada din Braila formata din Dragos Mocanu si Romeo Preda, rezerva fiind Andrei Hornet.

Si juniorii incep partidele din Cupa, insa duminica de la ora 11. Tinerii banateni joaca pentru calificare pe terenul lui Metropolitan Isalnita.