Verdictul se amana. Handbalistii de la Poli Timisoara au pierdut la Focsani si mai au de jucat un meci

TIMISOARA. Finala pentru locul 7 se prelungeste. Castigatoarea Cupei Romaniei la handbal masculin SCM Poli putea rezolva in deplasare ultima necunoscuta din acest sezon, locul 7, insa verdictul se amana pentru saptamana viitoare.

Cu probleme numeroase de lot, accidentari si probleme personale, trupa banateana mergea totusi cu incredere in Moldova, cu 1-0 la general. Dupa 60 de minute de handbal ofensiv, gazdele s-au impus cu 36-31 (16-13) si au facut 1-1. Meciul decisiv se joaca in Sala Constantin Jude, saptamana viitoare.

Revenind la meciul de la Focsani, locul unde Timisoara isi adjudeca trofeul Cupei Romaniei in luna martie, Poli a inceput bine si a condus aproape toata prima repriza, chiar si la 3 goluri distanta. Gazdele au revenit puternic, au egalat si au preluat conducerea inainte de a intra la vestiare.

In partea secunda, Focsaniul a dominat tehnico-tactic, in timp ce banatenii nu au gasit solutii in defensiva. In cele din urma, absentele din lotul banatenilor s-au simtit din greu, iar gruparea moldoveana s-a impus meritat, 36-31.

Marcatorii Politehnicii in acest joc au fost Andrei Paius si Antonio Pribanic cu cate 7 goluri, Filip Marjanovic cu 6, Milos Orbovic 4 goluri, Flavius Cimpan cu 2 goluri, Catalin Furak, Gheorghe Irimescu, Vuk Milosevic, Denis Neamtu si Razvan Trif cu cate unul. La Focsani, Mocanu si Nastasie au inscris cate 4 goluri.