Una calda si doua foarte reci. Doar Ripensia Timisoara a castigat in etapa a IX-a

TIMISOARA. Runda a noua a Ligii secunde a adus doar trei puncte pentru cele trei reprezentante ale Timislului, din 9 posibile. Si chiar se putea mai mult de aceasta data.

Ripensia a produs o frumoasa surpriza reusind sa treaca mai clar decat o arata scorul de Poli Iasi. A fost 3-1 pentru banateni in fata echipei ce se afla pe locul secund inaintea acestei runde, dupa o prima repriza perfecta. Nicolae Sofran de doua ori si David Ciurel au punctat pana in pauza, Plamada marcand golul de onaore la capatul unei meci extrem de atractiv, in care Ripensia a facut cel mai bun joc al ei din acest sezon. Poate fi un nou inceput pentru banateni, care au adunat 8 puncte pana in acest moemnt.

Dumbravita s-a dus cu ganduri mari la Bucuresti, pe terenul ultimei clasate, Metaloglobus (doar un punct obtinut inaintea etapei). Cand iti propui insa putin, mai ales din punct de vedere al exprimarii pe teren, nu primesti nimic. Asadar, Metaloglobus s-a impus cu 1-0, dupa reusita din partea secunda a lui Dragos Huiban, venita ca urmare a unei lovituri de pedeapsa. Pacat de prima repriza, dominata autoritar de timiseni, care insa nu au fost inspirati la finalizare.

In fine, Poli a jucat la Mioveni cu Steaua si surprinzator a condus la pauza, 1-0, dupa reusita lui Birnoi. Lucrurile au revenit la normal in partea a doua, spunem normal, deoarece alb-violetii au facut doar meciuri slabe in acest sezon. Steaua a marcat de trei ori, Chipirliu reusind dubla dupa ce ratase si un penalty in prima parte, iar Chunchukov a stabilit scorul final, 3-1. Poli ramane cea mai slaba echipa din Timis, si cu doar 5 puncte este pe locul 19, penultimul, la o lungime de „lanterna rosie”, Metaloglobus.