Una calda, alta rece pentru echipele din Timis. Dumbravita castiga clar la Deva, Ghiroda invinsa la limita acasa de Resita

TIMIS. Reprezentantele Timisului in prima runda a barajului de promovare in Liga a II-a au avut rezultate diametral opuse dupa partidele tur.

CSC Ghiroda si Giarmata Vii a intalnit CSM Resita, una dintre echipele neinvinse in aceasta stagiune a ligii a treia, in fata unui stadion plin.

Duelul a fost unul foarte echilibrat, formatia pregatita de Adrian Savoiu punand mari probleme carasenilor pregatiti de Dan Alexa. Cea mai mare ocazie de gol a primei parti a apartinut oaspetilor, Ndiaye Mediop lovind bara din lovitura libera in minutul 34.

Singurul gol al meciului a venit in minutul 49, cand dupa o patrundere pe partea stanga, Valentin Munteanu a centrat in care, iar Amir Jorza a trimis in poarta timiseana.

Cu toate ca pana la final a mai atacat, Ghiroda nu a reusit sa puncteze, iar echipa calificata in finala barajului se va decide in Valea Domanului.

A doua reprezentanta a Timisului in aceasta faza a intrecerii, CSC Dumbravita, a avut parte de o partida mult mai usoara in deplasarea de la Deva.
Bain a deschis scorul in minutul 18, insa la pauza s-a intrat la egalitate, dupa ce Stelea a transformat o lovitura de la 11 metri. In repriza a doua a fost o singura echipa pe teren, Dumbravita. Dragan Paulevici a reusit o dubla in decurs de 4 minute, pentru ca Zurbagiu sa faca 4-1 in minutul 58. Ultimul gol al intalniri a fost reusit de Luca Bodri in minutul 71.

Partidele retur sunt programate sambata, de la 17:30, la Resita, respectiv Dumbravita.