Un punct inutil. ACS Poli Timisoara face o remiza cu Energeticianul si se indreapta spre Liga 3

Mentinerea in liga secunda ramane un vis pentru fosta prim-divizionara ACS Poli. Trupa pregatita de Valeriu Rachita a avut sambata sansa sa ramana in cursa pentru salvare, dar punctul obtinut din partida cu Energeticianul Petrosani nu o ajuta. Partida s-a terminat la egalitate, 1-1, desi, pe teren banatenii au stat mai bine, dar, in cele din urma rezultatul este cel care conteaza.

Oaspetii au inceput mai bine jocul, si-au creat primele ocazii, dupa care gazdele au preluat controlul si au avut si ei sanse de a marca. Badauta a irosit un penalty la mijlocul primei parti, apoi Tudorache a inscris cu un sut plasat de la marginea careului mare, minutul 34, 0-1, scor cu care s-a intrat la cabine.

Partea secunda a fost dominata clar de banateni, care au egalat in minutul 52 prin Golda, jucator ce a intrat pe teren dupa pauza, apoi au ratat cu seninatate sansa victoriei. Buzan, Parammati, Chemin, Codrea si Oprea au avut golul izbanzii in ghete, dar acesta nu a mai venit. S-a incheiat 1-1, si ACS Poli are sanse… spre zero de a mai scapa de retrogradare. In schimb, pe Energeticianul, formatie aflata de mult timp in criza de rezultate, acest punct o plaseaza deasupra locurilor retrogradabile.

ACS Poli: D. Moldovan – Tigirlas, Uyi, Paramatti (cpt.), Vl. Olteanu – Calugher, D. Codrea, Manolache – Buzan, Badauta, Sidorenco.
Au mai jucat: Oprea, Golda, Chemin.
Antrenor: Valeriu Rachita