Un prim punct in campionat pentru Ripensia, obtinut in Maramures

TIMISOARA. Pe stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare s-a jucat meciul dintre CS Minaur si Ripensia Timișoara, intalnire din cadrul etapei a treia din Liga 2. A fost primul joc pe teren propriu din acest sezon pentru echipa pregatita de Ciprian Danciu si a doua deplasare pentru gruparea banateana.

Dupa un meci echilibrat, cu perioade bune avute de ambele echipe, scorul final a fost 1-1, stabilit inca de la finele primei reprize. Mondragon a deschis scorul in minutul 11, finalizand cu capul o centrare buna a lui Neacsu. In minutul 42, dupa o actiune lunga de atac a vizitatorilor, Calin Tudor a tras puternic de la peste 20 de metri, Mondragon, capitanul gazdelor a vrut sa intervina, a pus piciorul la minge si din el balonul si-a schimbat directia si a ajuns in poarta, 1-1. In partea sceunda, ambele echipe au mai avut ocazii de gol, Ripensia mai ales prin Gavra, dar nu s-a mai marcat. Pentru Minaur este al doilea punct obtinut in acest prim sezon de liga secunda, in timp ce Ripi a obtinut abia primul punct!

Rezultatul este unul echitabil. Inceputul de meci le-a apartinut clar celor de la Minaur, dar echipa noastra si-a revenit dupa pauza de hidratare si a început sa controleze meciul si sa mute jocul spre poarta lor. A doua parte am inceput-o si mai bine, se poate spune ca am dominat prima jumatate a reprizei secunde. Apoi, partida s-a reechilibrat, tot dupa o pauza de hidratare, Minaur fiind mai activa si dupa ce a efectuat trei schimbari. Finalul le-a apartinut gazdelor, care au beneficiat de mai mute faze fixe, noi încercând sa lovim pe contraatac. Daca eram mai experimentati, puteam sa fructificam sansele avute, dar trebuie sa fim corecti si sa spunem ca în primele 20 de minute cei din Baia Mare puteau sa mai inscrie cel putin o data„, a spun antrenorul timisorean Iulian Muntean.

Ripensia: Dobre – Zamfirescu, Tieranu, Fridrich, Gladun – Stoi (cpt.), Calin – Mogos, Mihart, Piftor – Gavra. Au mai intrat: A. Macritchi, Vermesan, Szimionas, Stoica.

In etapa viitoare, Ripensia va juca tot in deplasare impotriva lui FC Brasov.