Un prim episod pierdut pentru Timisoara sub panou, impotriva Craiovei

TIMISOARA. Liga Nationala de baschet masculin a continuat cu etapa a 12-a, care a programat in Sala Constantin Jude un meci interesant intre SCM Timisoara si SCMU Craiova. Dupa 40 de minute palitante, oaspetii s-au impus, 76-82. Urmeaza alte doua partide intre cele doua grupari, ambele in sferturile Cupa Romaniei, pana in Anul Nou.

Gazdele au inceput mai bine, 6-2, apoi oaspetii au avut replica, 10-10 si 13-18 la prima sirena. Diferenta a crescut pana la pauza mare, dupa o seceventa a doua foarte buna a vizitatorilor, 26-47. Urmatoarele doua sferturi au apartinut banatenilor, 21-20 si 29-15, insa oltenii s-au impus per total cu 76-82.

A fost o partida in care oricare dintre echipe putea castiga, insa banatenii au ratat prea mult de la aruncarile de 3 puncte, unde au avut doar 3 reusite din 20 de incercari si au inregistrat 16 posesii pierdute, fata de doar 5 ale vizitatorilor.

Darrion Strong a contabilizat 22 de puncte si 5 pase decisive, fiind cel mai bun marcator al gazdelor si a fost secondat de Alex Olah, 15 puncte si 9 recuperari. De la invingatori s-au remarcat Troy Franklin, fost jucator al Timisoarei cu 23 de puncte si 8 pase decisive, Bogdan Tibarna 16 puncte si Joshua Daniel Hawley, 12 puncte si 10 recuperari.