Un pas mare spre semifinale. Set la 2 pentru CFR Timisoara in primul meci cu West Deva

TIMISOARA. CFR Timisoara s-a impus cu 6-2 in fata lui West Deva in primul meci al play-off-ului primei ligi de fotbal in sala, la capatul unei partide care a avut de toate.

Timisorenii au controlat partida aproape in totalitate, insa au si ratat cu seninatate ocazii bune de a inscrie. Gazdele au fost cele care au deschis scorul prin reusita semnata de antrenorul-jucator Ion Al-Ioani. Timisorenii s-au „trezit” repede si au reusit mai intai sa egaleze prin Carlos Bermudez, pentru ca tot columbianul sa faca 2-1 cu putin timp inaintea pauzei.

Tot CFR-ul a controlat si debutul partii secunde, dar fotbalistii pregatiti de Robert Lupu au irosit oportunitatile aparute. Si daca nu au punctat timisorenii, au facut-o gazdele, prin acelasi Ion Al-Ioani pentru 2-2. Antrenorul timisorean Robert Lupu a intrat in teren si in cateva minute a reusit o dubla. Hunedorenii au ramas pe final de meci si fara Ion Al Ioani, experimentatul jucator de la West primind al doilea galben. In finalul intalnirii CFR Timisoara a mai inscris de doua ori. Mai intai Nemitanu a transformat o lovitura de la 10 metri, pentru ca Andrei Grosu sa inchida tabela la 6-2 in favoarea Timisoarei.

Al doilea meci din serie este programat in 23 martie, la Timisoara. In cazul in care va fi nevoie de o a treia partida, aceasta se va disputa tot in sala Constantin Jude.