Un autogol a facut diferenta. Otelul este in plutonul fruntas, Ripensia, in cel codas

TIMISOARA. Dupa patru meciuri la rand fara esec, a venit si momentul infrangerii pentru Ripensia. Echipa banateana s-a inclinat pe arena Electrica in fata Otelului Galati, prin autogolul lui Cosmin Gladin din minutul 14, 0-1.

Galatiul a inceput in forta meciul, obiectivul echipei fiind victoria si bineinteles calificarea in play-off. Gorovei a aratat intentiile ofensive inca din minutul 5 cand a trimis in bara. Ripensia a cedat prea repede initiativa si asa a venit si golul. In minutul 14, Dobre a scos sutul lui Berisha, mingea a ajuns la Neagu care a sutat spre poarta, iar Gladun, singur-singurel a respins… in propria poarta.

Ripensia a fost obligata sa iasa la joc si in minutul 18 a avut o dubla sansa imensa. Pe contraatac, Ciurel era fata in fata cu Dur-Bozoanca, dar portarul trecut si pe la Poli a respins, apoi Gavra a sutat in forta din 15 metri, dar „ingerul” Otelului a scos din nou in extremis. Fridrich a batut periculos o libera in minutul 30, fara efect insa pe tabela. Finalul primei parti i-a regasit pe otelari in careul banatean, dar s-a intrat la vestiare cu 0-1.

Otelul a dominat mare parte din partea secunda, Berisha si Neagu avand sanse bune, cel de-al doilea trimitand balonul in transversala. Ripensia a fost mai activa pe final de meci. Gavra putea aduce egalarea dupa ce a pivotat in careu si a tras bine, insa Dur-Bozoanca a fost la post. Fundasul Lalic a fost si el aproape de egalare, dar acelasi portar s-a opus.

Asadar s-a terminat 0-1, trei puncte mari obtinute de otelari, in timp ce gazdele vor ramane cu regretul ca puteau obtine un punct din acest joc.

Ripensia: Dobre – A. Macritchii (Zamfirescu 69′), Fridrich, Lalic, Gladun – Stoi (cpt.)(Mogos 90′), Calin (Morariu 69′) – Sofran, Zimta (Piftor 60′), Ciurel (Mihart 46′) – Gavra. Otelul este pe 4 dupa aceasta runda cu 28 de puncte, in timp ce Ripensia este pe 14, cu 16 puncte in 15 partide.

In runda viitoare, ultima din campionat din acest an, Ripensia joaca in deplasare cu Viitorul Pandurii Targu Jiu.