Timisoara revine in Liga I, dupa doi ani de pauza! ACS Poli este promovata matematic in primul esalon!

Cu un total de 44 de puncte, ACS Poli nu mai poate fi intrecuta de Damila, infiferent de rezultatele din ultima etapa, echipa lui Velcea avand si avantajul meciurilor directe.
Desi putini ii dadeau sanse la inceputul acstui sezon, ACS Poli a reusit sa realizeze obiectivul propus si sa promoveze in Liga I. Timisorenii au reusit doar egal, 1-1, la Baia Mare, dar nu sunt nevoiti sa mai astepte rezultulatul din ultima etapa, cu FC Bihor, pentru ca Damila Maciuca a fost invinsa cu 1-0 de Ramnicu Valcea.
Desi si-au propus 3 puncte in fata echipei antrenate de Romulus Buia, timisorenii nu au reusit sa obtina decat un egal la Baia Mare. Condusi cu 1-0 in minutul 45, in urma golului reusit de Oltean, banatenii au egalat in minutul 48 prin reusita lui Szekely, dar nu au putut forta victoria, incheind din nou in zece oameni, in urma eliminarii lui Barbut din minutul 80.
Banatenii au asteptat apoi cu mari emotii finalul meciului de la Valcea care s-a incheiat mai tarziu decat celelalte jocuri din penultima etapa, partida fiind intrerupta minute bune din cauza ploii. Caius Lungu, jucator care s-a aflat in probe la Timisoara in aceasta iarna si chiar a semnat un acord de principiu cu ACS Poli pentru aceasta vara, a fost cel care a adus bucuria in tabara timisoreana aducand victoria gazdelor in ultimul minut de prelungiri.
ACS Poli va sarbatori oficial promovarea miercuri, la meciul cu FC Bihor.