Timisoara pierde primul joc din seria locurilor 5-8 in prima liga de baschet

TIMISOARA. CSO Voluntari s-a impus cu 96-84 (44-40) in primul meci din seria locurilor 5-8 contra Timisoarei, intr-o partida disputata miercuri seara in Sala Gabriela Szabo din orasul din judetul Ilfov.

Partida a fost echilibrata, banatenii facand un joc bun contra unei echipe care nu a mai castigat de ceva vreme, chiar in conditiile in care i-au lipsit mai multi jucatori importanti. SCM OHMA Mozzart Bet a condus in primele minute, dar gazdele au inchis excelent prima secventa, 24-18. Chiar daca ilfovenii s-au dus si la 10 puncte, alb-violetii au avut raspuns si s-au apropiat pana la pauza mare, 44-40.

Elevii lui Dragan Petricevic au egalat in partea secunda la 54 si au si trecut in fata, dar finalul de sfert trei i-a gasit din nou in avantaj pe amfitrioni, 69-64. Gazdele nu s-au putut desprinde, meciul a ramas echilibrat pana spre final, 78-75 dupa care o serie de faulturi fluierate usor la oaspeti a facut ca gazdele sa se desprinda in ultimele 100 de secunde. S-a incheiat 96-84, dar banatenii au facut un meci bun si au aratat ca pot juca de la egal la egal cu orice echipa, si in conditiile in care a fost lipsita de aportul unor sportivi de baza.

De la SCM, Darrion Strong si Nikola Gajic au avut 17 puncte iar Igor Kesar a adunat 16 puncte si 6 recuperari.
Meciul doi dintre cele doua grupari se joaca pe Bega, pe 30 aprilie.