Timisoara pierde nemeritat un meci de baschet contra Craiovei, in ultimele secunde. Foto

TIMISOARA. Ultima etapa a turului sezonului regulat de baschet, prima grupa valorica, a adus fata in fata in Sala Constantin Jude SCM Timisoara si SCMU Craiova. Daca banatenii au dezamagit la inceput, dand apoi semne de revenire, oltenii si-au depasit conditia, fiind pe podium. Dupa un meci extrem de echilibrat, Craiova s-a impus la un punct, dupa un final destul de controversat, 73-74.

Primele 5 minute au fost foarte slabe, jucatorii gresind nepermis, ratand din toate pozitiile, tabela aratand un foarte rar 2-2. Totusi pana la prima sirena, actorii din teren parca s-au mai dezmortit, 14-13. Sfertul secund este putin mai bun, componentii celor doua grupari gasind parca mai usor drumul spre cos. Oaspetii au un mic avantaj, dar Pesakovic marcheaza de la distanta chiar la ultima aruncare, pentru 35-35 la pauza mare.

Partida continua echilibrat si in partea secunda, nicio echipa nereusind sa se desprinda. Se remarca insa Vukosavljevic de la amfitrioni si Curry de la vizitatori. Este 50-51 dupa 30 de minute, iar partida continua in acelasi fel, nicio echipa neavand per total un avantaj mai mare de 4 puncte. Craiova se duce la 52-56, dar banatenii revin in avantaj, 67-64, oaspetii egaleaza la 69 si era clar ca fiecare punct va conta. Curry si-a adus echipa in avantaj cand mai erau patru secunde, 73-74, iar la ultima faza, Vukosavljevic, evident incomodat sub panou, a aruncat cu spatele dar nu a nimerit cosul. Gazdele au cerut fault, dar arbitrii au fluierat doar finalul partidei.

Al 5-lea esec pentru SCM Timisoara, care are doar doua victorii, in timp ce Craiova obtine a 5-a victorie din sase partide disputate.

De remarcat ca lovitura de incepere a acestei partide a fost data de campioana Banatului la gimnastica, o sportiva greu de egalat, Lavinia Milosovici, care a primit, printre altele ultima nota de 10 din istoria Jocurile Olimpice.