Timisoara obtine o victorie mare in Cupa EHF la handbal cu Ribnica din Slovenia

TIMISOARA. Handbalistii de la Poli au debutat pe teren propriu in meciul cu RD Riko Ribnica in barajul de calificare in grupele Challange Cup.

Slovenii, lideri in clasamentul intern, in fata unor formatii de prestigiu, sunt debutanti in cupele europene, dupa ce sezonul trecut au fost pe locul 3 in liga interna. Cu o echipa formata doar din sloveni, cu o singura exceptie, un bosniac, Ribnica a venit pe Bega „montata” sa isi vanda cat mai scump pielea in fata unei echipe violete ce a avut un sezon infernal, cu inclestari tari in Liga Nationala si cu doua deplasari extreme in Europa, in tururile premergatoare, in Estonia si Norvegia.

Dupa cum era de asteptat, partida a debutat strans, Poli, cu o linie de 9 puternica, desprinzandu-se doar in minutul 15 la doua lungimi, 9-7. Pana la pauza lucrurile aratau bine pentru elevii lui Pero Milosevic, 14-11, dar mai era inca mult pana departe. In repriza secunda, slovenii, cu un joc rapid si cu o circulatie buna a balonului au revenit in joc, egaland in minutul 40, 16-16.

Experiemntatii jucatori ai Timisoarei au conlucrat apoi perfect la unele faze, si Poli s-a desprins din nou la trei goluri, 20-17 si apoi 23-20 cu sase minute ramase pe ceas. Banatenii au tras mai tare pe final si au castigat cu 27-22, cele 5 goluri fiind si cea mai mare diferenta de scor de pe durata celor 60 de minute.

Victorie mare pentru banateni, insa calificarea se va juca peste o saptamana in Slovenia.