Timisoara invinge Baia Mare in derby-ul Cupei Romaniei la rugby. Doi jucatori accidentati si puncte la debut pentru Alin Conache. Foto

TIMISOARA. SCM Timisoara s-a impus din nou pe teren propriu in fata Stiintei Baia Mare, la capatul unei partide
care a avut de toate.

Banatenii au deschis dupa nici 3 minute de joc dintr-o lovitura de pedeapsa transformata de Vlaicu. Oaspetii au
raspuns rapid cu eseul lui Fakaosilea, transformat de Kisting. La jumatatea primei parti ambele formatii au
ramas in 14 jucatori, sarbatoritul zilei, Joji Sikote, si baimareanul Dugladze vazand cate un cartonas galben.
Banatenii au mai intors o data scorul, dupa un eseu semnat de Rupanu, urmat de transformarea ratata a lui
Vlaicu. La pauza au condus totusi oaspetii, dupa ce Kisting a transformat o pedeapsa pentru 10-8.

SCM Timisoara a fost echipa mai buna in partea a doua. A preluat conducerea dupa o transformare a lui Vlaicu,
urmata de un eseu al lui Saukuru. Pentru transformare nu a mai fost trimis Vlaicu, ci responsabilitatea a cazut
pe umerii noului venit, Alin Conache, cel care a jucat pentru prima data in echipa cu fratele lui Gabriel. Pana la
finalul partidei nu s-a mai inscris, insa acelasi Conache pentru banateni, dar si Kisting pentru baimareni au ratat
cate o pedeapsa.

O alta lovitura similara a ratat-o experimentatul Vlaicu, insa executia sa a fost de la jumatatea
terenului. S-a incheiat 18-10 pentru SCM Timisoara, un rezultat care l-a multumit si pe antrenorul Valentin
Calafeteanu.

Acesta este si mesajul pe care l-am transmis jucatorilor dupa meci. Bineinteles, felicitari lor pentru a doua victorie consecutiva in fata campioanei. La nivel de incredere este extrem de important. Asta ne-am si propus, sa obtinem o victorie, indiferent ca era la un punct, la 10 sau mai mult. La nivel de de incredere este foarte important. Construim de la meci la meci, pas cu pas, pentru ca la semifinala de la sfarsitul lunii sa fim cu motoarele turate la maxim…Cumva e normal cum a venit Baia Mare pentru ca se stiau cele doua semifinaliste, si noi si ei, insa imi doresc sa ma uit pe ce inseamna evolutia noastra, multe aspecte pozitive. Cred eu ca apararea astazi a facut diferenta. In aparare totul incepe cu atitudinea si baietii au demonstrat asta. Au fost intr-adevar cateva greseli individuale, mai ales in prima repriza, care au pus presiune, insa ma bucur ca au inteles ce le-am
transmis la pauza si in a doua repriza am reusit sa cream mai multe momente de joc si am reusit sa marcam doua eseuri„, a spus dupa meci Valentin Calafeteanu, antrenorul SCM Timisoara.

Stiinta Baia Mare sufera al doilea essec consecutiv la Timisoara, dupa cel din Superliga si a incheiat si ea
meciul cu un accidentat, Sione Fakaosilea.

Pentru noi, am luat ca parte a pregatirii cele doua meciuri de Cupa, si acesta si cel de saptamana viitoare. S-a si vazut ca nu am fost pregatiti 100%. Suntem in a patra saptamana de pregatire si cred ca si baietii in mintea lor au tinut minrte rezultatul din tur si au venit sa nu piarda la peste 30 de puncte decat sa se concentreze pe ce avem de facut. Felicit echipa Timisoarei pentru joc si sper sa ne vedem in finala. Timisoara e aceeasi echipa ambitioasa acasa, sunt foarte puternici pe pachetul de inaintare, dar si noi mai avem meciuri de reglat. e doar primul meci, mai avem si jucatori noi, care au nevoie sa se integreze. Cativa dintre ei nici nu i-am luat pentru ca nu sunt pregatiti. Au venit cu intarziere. Toata lumea cred ca se concentreaza mai mult pe Superliga„, a spus la final antrenorul oaspetilor, Eugen Apjok.

Odata cu acest meci Timisoara si-a incheiat evolutiile din faza grupelor Cupei Romaniei. Banatenii urmeaza sa
joace una dintre semifinalele competitiei impotriva Stelei, in timp ce Baia Mare va intalni Dinamo.