Timisoara incheie seria partidelor de baschet acasa cu o victorie superba si impinge meciul pentru locul 7 intr-un decisiv

TIMISOARA. SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara a invins FC Arges Pitesti cu 91-81 in meciul 2 al finalei pentru locul 7 si egaleaza la general, 1-1. Meciul decisiv se joaca in Trivale, luni. Joi seara, in Sala Constantin Jude, intr-o atmosfera deosebita a fost 91-81 pentru alb-violetii de Banat.

CITESTE SI: Start lucrari. Incepe amenajarea celor 4 sensuri giratorii care vor rezolva problemele de trafic si accesurile in zonele comerciale si de locuinte din comuna Giroc de langa Timisoara

Argesenii au inceput mai bine au avut 27-22 la prima sirena si 44-38 la pauza mare. In sfertul 3 s-a dat startul cursei de urmarie, iar dupa 30 de minute oaspetii mai aveau doua lungimi in fata. Ultimul sfert a fost unul din cele mai bune ale echipei timisorene din acest sezon. Elevii lui Dragan Petricevic au avut 34-22 in doar zece minute si s-au impus astfel cu 91-81.

A fost din nou un spectacol total, cu multe concursuri si surprize pentru spectactori, echipa de baschet fiind (si) din acest punct de vedere cel mai aproape de fani si comunitate.

Ivan Kesar a fost din nou cel mai bun jucator al invingatorilor, reusind 25 de puncte, 8 recuperari, dar si 4 pase decisive. Gajic a contribuit cu 16 puncte, Strong cu 12, Petrescu 10, o evolutie buna a tanarului jucator, MCClellan a pus 7 puncte pe tabela si 8 pase decisive, juniorul Robert Schipor a adunat 6 puncte, iar Lazar 5. De la oaspeti s-a remarcat Nikola Jevtovic, 20 de puncte si 6 recuperari in 23 de minute.