Timisoara este invinsa de Craiova in meciul 3 din play-off si pierde si avantajul terenului propriu

TIMISOARA. Meci excelent facut de SCMU Craiova in jocul trei din sferturile de finala ale Ligii Nationale de baschet, care practic a jucat in trei jucatori contra Timisoarei in Sala Constantin Jude. Banatenii nu au facut insa un joc bun de echipa si au avut clipe de cosmar in ultimele patru minute. Oltenii s-au impus cu 90-78 si au trecut in avantaj la general, 2-1. Urmatorul meci, tot pe Bega, vineri.

Primul sfert a fost spectaculos, cu multe rasturnari de situatie, dar prima sirena a gasit echipa gazda in avantaj, 23-22. Oaspetii, mai constanti in joc, mai ales din afara semicercului au castigat urmatorul sfert si au intrat la vestiare in avantaj, tabela aratand 44-46. Echilibrul s-a mentinut si in sfertul 3, cel mai sarac din punct de vedere al realizarilor, dar Craiova si-a marit ecartul, 60-64. Gazdele au avut de recuperat la un moment dat 6 puncte, dar au egalat la 76 si se parea ca finalul va fi dramatic. Craiova reuseste insa un partial de 14-2 si s-a impus meritat, 90-78.

Este destul sa spunem ca SCMU a avut 14 trite, 42 de recuperari si 20 de pase decisive, fata de 11 aruncari de 3 puncte reusite, 31 recuperari si 18 pase decisive ca sa vedem unde s-a facut diferenta.

Americanii Trupe si Curry au adunat cate 22 de puncte de caciula, iar Gajovic 20 de puncte si 11 recuperari pentru invingatori, in timp ce de la timisoreni s-au remarcat doar Diculescu si Pesakovic, ambii cu 16 puncte.