Timisoara, de nerecunoscut in meciul cu Oradea. Esec drastic sub panou

TIMISOARA. Prima runda a returului din grupa A valorica de baschet masculin a adus o infrangere la scor pentru SCM Timisoara, 76-99, in partida contra campioanei la zi, CSM Oardea, formatie ce nu a impresionat insa prea mult in turul sezonului.

Desi antrenorul violetilor spunea ca echipa se antreneaza foarte bine si este la un nivel inalt al exprimarii, realitatea a fost cu totul alta. Doar trei minute a fost echilibru pe teren timp in care s-a marcat mult, 10-10, dar din acel moment, bihorenii s-au distantat si nu s-au mai uitat inapoi. Inca inainte de prima sirena, CSM a pus un ecart de 10 puncte, 16-26, incheiand sfartul intai cu 18-31. Diferenta a crescut constant, defensiva violeta nefacd fata unor jucatori ai gruparii bihorene ce au gasit solutii ingenioase la finalizare, 39-55 la pauza mare.

Milorad Perisic nu a reusit sa-si motiveze jucatorii nici la pauza, in timp ce elevii lui Cristi Achim au zburdat nestingheriti in Sala Constantin Jude. S-a facut imediat 20 de puncte avans, 41-61, iar dupa trei sferturi banatenii erau departe, 56-75. Nici in sfertul patru banatenii nu au putut reveni, fiind condusi si la mai bine de 25 de puncte. In cele din urma Timisoara – Oradea s-a terminat 76-99, in cea mai slaba prestatie a banatenilor din acest sezon.

SCM are acum un bilant ingrijorator, doar doua victorii si sase infrangeri, iar bihorenii au 5 succese si 3 meciuri terminate cu esec.

Randolph a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 13 puncte, urmat de Pesakovic si Baciu, ambii cu 11 puncte. De cealalta parte, Richard a fost omul partidei, cu 20 de puncte, 8 recupeari si 5 pase decisive.