Timisoara cedeaza sub panou pentru a doua oara in fata Brasovului

TIMISOARA. Din nou un meci echilibrat, pierdut insa pe final. Se aduna si oboseala deplasarilor lungi. Dupa o serie de trei victorii la rand in campionat, SCM Timisoara a cedat la Brasov, in fata Coronei, dupa un ultim sfert slab.

Partida a fost echilibrata, cu un prim sfert care a consemnat egalitatea, cu un al doilea foarte bun pentru gazde, si al treilea foarte bun pentru vizitatori, care inaintea ultimei secvente erau in avantaj minim, 50-51. Ca si in precedenta deplasare, cea din Croatia in Alpe Adria Cup, banatenii au cedat in ultima parte. Violetii au avut un avans de trei puncte, insa un partial de 14-0 al gazdelor a fost decisiv. S-a terminat 74-68 intr-un meci in care banatenii puteau mai mult, dar au ramas fara „benzina”. Si pe teren propriu SCM a pierdut in fata ardelenilor, atunci tot dupa un meci echilibrat, la 4 puncte.

SCM are acum 5 victorii si 5 infrangeri, in timp ce Corona are un neasteptat 7-4, din postura de nou-promovata.

Brandon Anderson a fost cel mai bun de la gazde cu 13 puncte, 8 recuperari si 9 pase decisive. De la vizitatori, Igor Kesar a avut 21 de puncte.

Urmatorul meci in campionat pentru timisoreni este programat in weekend-ul viitor, cand in sala Constantin Jude vine U-BT Cluj Napoca.