Timisoara bate Dinamo dupa un meci excelent de baschet! Sfertul 3 a fost de poveste

TIMISOARA. Duelul dintre echipa de baschet a Timisoarei si Dinamo se anunta echilibrat prin prisma locurilor ocupate de cele doua echipe in clasament, dar si diferenta de doar doua puncte dintre cele doua.

Si intalnirea asa a si fost, cel putin in primele doua sferturi. Dupa primul act al meciului cele doua echipe erau la egalitate, 20-20. In cel de-al doilea Dinamo a facut un joc mai sigur, insa avantajul la pauza mare era de numai doua puncte, 41 – 43.
Sfertul al treilea a fost unul in care Timisoara a zburdat pur si simplu pe parchet. Baschetbalistii pregatiti de Dragan Petricevic s-au aparat bine, iar in atac au facut aproape tot ce au vrut. A fost si repriza care s-a dovedit decisiva, Timisoara castigand-o la 21 de puncte diferenta, 35 – 14. Dinamo a incercat sa revina in ultimul act, si cu toate ca a avut un avantaj de 10 puncte, victoria a ramas a banatenilor, 91-82.

Nikola Gajic a fost cel mai bun marcator al echipei timisorene, cu 22 de puncte, urmat in ierarhia marcatorilor de Mitrovic, cu 15, Kesar, cu 14, in timp ce Mirkovic si Dimitrijevic au avut cate 13. Restul punctelor au fost semnate de Nasturescu si Petrescu, cu cate 5, Schipor, cu 3, si Grayson, cu 1. Gajic si Petrescu s-au evidentiat si cu cate 6 recuperari.

Urmatoarea partida in campionat pentru banateni este programata in 25 noiembrie, cand baschetbalistii pregatiti de Dragan Petricevic vor juca in deplasare impotriva lui CSM Galati.