Timisoara 89ers incepe cu dreptul sezonul intern in fotbalul american. Banatenii au invins vicecampioana din capitala

TIMISOARA. Timisoara 89ers a obtinut prima victorie a sezonului in Campionatul National de fotbal american,  29-20 cu Bucharest Rebels.

A fost o partida in care cele doua echipe au fost pe rand la conducere. Timisorenii au deschis scorul inca de la prima faza a meciului prin Valentin Cocrean, dupa ce defensiva timisoreana a recuperat mingea din bratele conducatorului de joc al bucurestenilor. Rebels a raspuns rapid cu un touchdown semnat de Bogdan Brindusa, din pasa  antrenorului jucator Stan Bedwell. Niciuna dintre reusite nu a fost urmata si de punctul suplimentar. Bucurestenii au dus scorul la 14-6 in sfertul al doilea, dupa un touchdown semnat de Stan Bedwell si o conversie de 2 puncte reusita. Timisorenii au raspuns rapid cu reusita lui Paul Fericean, din pasa lui Charles Babb. Banatenii au ratat din nou punctele suplimentare si la pauza bucurestenii aveau 14-12.

Sfertul al treilea a fost unul al defensivelor, deoarece niciuna dintre echipe nu a reusit sa puna puncte pe tabela. Ultimul sfert al intalnirii a fost unul controlat de timisoreni. Quarterback-ul Charles Babb a reusit o alergare de 40 de yarzi si a inscris un touchdown. Nici de aceasta data nu a fost reusit punctul suplimentar. Banatenii au mai reusit un touchdown pana la finalul meciului prin Jeron Jones, dupa o alergare de 20 de yarzi. Rebels au raspuns cu o reusita a lui Brindusa, iar gazdele au inchis tabela cu un fieldgoal al lui Mario Borza.

S-a incheiat 29-20 pentru Timisoara 89ers, care in runda viitoare va juca in deplasare, la jumatatea lunii aprilie, impotriva campioanei en-titre, Cluj Crusaders.

Sursa foto: Timisoara 89ers, firstdown.ro