Timba Timisoara obtine o victorie de palmares in ultima partida a sezonului cu Dinamo

TIMISOARA. Dupa cum s-a mai scris in acest sezon, Dinamo a fost victima preferata a Timisoarei, indiferent de sport. Daca ieri dimineata, sportivii de la rugby invingeau clar adversarul din Bucuresti, spre seara a venit si o victorie la baschet.

Asadar, BC Timba Timisoara a invins pe CS Dinamo Bucuresti la o diferenta de 9 puncte, dar dupa prelungiri, cu scorul de 104-95 (20-21, 18-21, 34-24, 16-22, 16-7).

A fost un meci ce a facut o buna propaganda baschetului, chiar daca gruparile fac parte din grupa 7-12 a campionatului. Vizitatorii au inceput mai bine si au castigat strans primele doua sferturi, intrand la vestiare cu avantaj de patru puncte, 38-42. Sfertul 3 a fost extrem de spectaculos, s-a marcat pe banda rulanta, iar „Ursii” au intrat in avantaj inaintea ultimului sfert, 72-66. Dupa un final echilibrat, oaspetii au egalat si au trimis partida in prelungiri, 88-88.

CITESTE SI: Carmen Popovici Dumbrava, Carmen Biruescu sau Ramona Ilies Dragan, in spectacol la petrecerea PSD Timis de 1 Mai. Timisorenii, asteptati cu mici si bere si o multime de surprize

Banatenii au evoluat mai bine in repriza suplimentara si si-au apropiat in cele din urma o victorie meritata cu 104-95. Timba incheie astfel sezonul pe locul 9, adica chiar in afara locurilor de play-off si departe de zona retrogradarii.

De la gazde s-au remarcat Pavle Reljic cu 23 puncte, 4 recuperari si 7 pase decisive, Damjan Kandic cu 17 puncte (2×3), 4 recuperari si o pasa decisivă si Mario Lazar cu 16 puncte si 11 recuperari. De partea cealalta s-au remarcat Amadeo Casale cu 31 puncte (3×3), 4 recuperari si 3 pase decisive, Cornel Cioacata cu 24 puncte (2×3), 6 recuperari si 4 pase decisive si Cezar Stanescu cu 21 puncte (2×3), 6 recuperari si 6 pase decisive.