Thriller spectaculos cu accente dramatice. Volei de cea mai inalta clasa intre Lugoj si Targoviste

TIMISOARA. Meciul dintre ocupantele locului secund din liga de elita a voleiului romanesc, „europeana” Lugoj si campioana Targoviste a oferit un joc spectaculos, care s-a intins pe durata a mai bine de 150 de minute.

Banatencele au condus cu 1-0 si apoi au avut mingi de set in mansele doi si trei, pe care le-au pierdut dramatic. Gazdele au castigat setul patru si au trimis meciul in decisiv, acolo unde experienta si omogenitatea dambovitencelor a avut de castigat. Un meci memorabil, chiar daca s-a incheiat cu o infrangere dureroasa pentru fetele pregatite de Ugljesa Segrt.

Asadar, meciul s-a terminat cu scorul de CSM Lugoj – CSM Targoviste 2-3 (25-23, 28-30, 25-27, 25-23, 12-15). Filipas (27), Sakradzija (20), Markovic (15), Sredic (13), Canak (11) au fost cele mai bune marcatoare ale gazdelor, de la oaspete remarcadu-se Erzen (29), Buterez (14), Meyer (13), Ad. Matei (13).

Miercuri, Lugojul revine in Europa cu returul din optimile de finale ale Challenge Cup unde va intalni echipa din Viena pe care in deplasare a invins-o cu 3-0.