Test judetean util. Politehnica Timisoara a intrecut Banat Girls pe o vreme neprielnica, dar in care fetele s-au descurcat bine. Foto

TIMISOARA. Pe o ploaie marunta care a cazut pe aproape intreaga durata a meciului, cele doua reprezentante ale Timisului in prima liga de fotbal feminin, Politehnica Timisoara si Banat Girls s-au intalnit intr-o partida de verificare pe sinteticul de pe Baza 2.

Poli a deschis scorul, dupa ce Emilin Araujo a recuperat o minge aproape de centrul terenului a patruns pe parta stanga si a trimis in careu pentru Melisa Sodinca, iar aceasta a trimis in poarta. Cateva minute mai tarziu, dupa iun corner de pe partea dreapta, in directia de atac a lui Banat Girls, mingea a ajuns la Tatiana Pesterean, in marginea careului de 16 metri, iar aceasta, cu un lob de toata frumusetea a invins-o pe Sara Campean si a egalat situatia de pe tabela. La pauza tot Poli a intrat in avantaj. Cristina Sucila a patruns in partea dreapta, a sutat, dar mingea a fost respinsa de portarul Cosmina Rosu pana la Emilin Araujo, care a facut 2-1.

In repriza secunda, cei doi antrenori au folosit toate fotbalistele disponibile, dar doar Poli a mai reusit sa puncteze. A facut-o mai intai Anda Jivan, din pasa Larisei Grigore, pentru 3-1. Ultima reusita a partide a fost semnata de Larisa Grigore, dupa ce a fost servita perfect de Bianca Ienovan.

De mentionat ca Banat Girls nu a avut un portar al ei. In prima parte poarta echipei pregatite de Liviu Ivasuc a fost aparata de Cosmina Rosu, iar in cea de-a doua de Sara Campean.

De asemenea, de la Politehnica nu au evoluat in aceasta intalnire Teodora Meluta si Cristina Codrescu, ambele cu accidentari usoare, iar pentru Banat Girls nu au intrat in acest joc Elena Raduc si Nicoleta Lazar.

Urmatorul amical pentru Politehnica este programat in 4 februarie, in deplasare, cu formatia magghiara KESZ-St. Mihaly.

Pentru Banat Girls urmeaza un test cu campioana en-titre, Universitatea Olimpia Cluj, dupa care un meci cu MTK Budapesta. Banat Girls va participa la un turneu de verificare alaturi de Carmen Bucuresti, Farul Constanta, Gloria Bistrita si doua echipe din strainatate. Seria testelor se va incheia pentru Banat Girls cu un meci impotriva lui KESZ-St. Mihaly.