Test dur pentru ACS Poli in fata campioanei en-titre: gruparea timisoreana a fost invinsa cu 4-0 de CFR Cluj.

ACS Poli a pierdut amicalul disputat vineri la Cluj, diferenta intre echipa participanata in Champions League si formatia proaspat formata de la Timisoara fiind una clara.
Vali Velcea a vrut sa-si testeze echipa nou-formata in fata unui adversar puternic, cu riscul unui rezultat nefavorabil, pentru a vedea exact minusurile care trebuiesc ajustate. Conducerea lui ACS a profitat de faptul ca gruparea timisoreana a fost nevoita sa stea in etapa a doua a ligii secunde si a raspuns invitatiei venite din partea campioanei en-titre, aflata si ea in pauza de campionat din cauza meciurilor echipelor nationale.
Meciul disputat la Cluj, pe terenul CUG a fost o ocazie pentru Andone de a-si testa si noile achizitii brazilianul Luis Alberto si croatul Sasa Bjelanovic, care au fost trimisi in teren din primul minut. Velcea, in schimb a preferat sa mearga la inceput pe o formula apropiata de formula standard pe care o va folosi in campionat. Prima repriza a fost una mai stansa, singurul gol fiind marcat de clujeni prin Nicoara in minutul 23, in timp ce timisorenii au ratat prin Szekely pe final de repriza.
Pe parcursul celei de-a doua parti a jocului, ambii antrenori au efectuat mai multe schimbari in cadrul echipelor, iar diferenta in favoarea formatiei lui Ioan Andone a fost una neta. Nuno Diogo (min. 48), Hora(54) si Kapetanos(78) din penalty au marat pe rand in poarta banatenilor, scorul final fiind stabilit la 4-0.
ACS Poli a inceput meciul cu Kirev – Nohai, Petrovic,Redjepi, Balace – Goge, Poparadu, Dobricean, Nanu – Boldea si Szekely. Iar pe parcurs au mai intrat: Gherasim – Seroni, Miculescu, Daminuta, Bocsan, Artean, Iovan, Bostină, Enciu si Trandu.
La CFR Cluj au jucat: Stancioiu – Panin, Diogo, Piccolo, Sepsi – Hora, Celestino, Luis Alberto, Nicoara – Bus, Bjelanovic, in formula de start, iar apoi au mai intrat: Felgueiras, Maftei, Cadu, Rada, Camora, Sougou, Rui Pedro, Godemeche, Valente, Bastos si Kapetanos.