Suspans doar in debut. Handbalistii de la Poli Timisoara au invins fara probleme Calarasiul

TIMISOARA. Desi mai intotdeauna partidele dintre SCM Poli si Dunarea Calarasi au fost cu finaluri de joc interzise cardiacilor, duelul de miercuri nu s-a inscris in acest sablon, banatenii reusind sa isi faca de la un moment dat partida usoara. S-a incheiat 31-26 pentru violeti, care au condus si la pauza, 14-12, in meciul contanad pentru etapa a doua din play-off.

Regatenii au inceput insa jocul mult mai bine, au marcat primele doua goluri ale intalnirii si s-au distantat chiar si la patru reusite, dupa 10 minute, tabela aratand scorul de 2-6. Dupa un time-out binevenit, gazdele au inceput sa isi revina in jocul din Sala Constantin Jude si au preluat conducerea cu 10-9, intrand la pauza in avantaj de doua lungimi, 14-12.

Cu o aparare mobila si cu o ofensiva care a gasit solutii ideale la finalizare, elevii lui Pero Milosevic s-au distanta la 7 goluri inaintea ultimului sfert de ora. Dunarea nu a mai avut putere sa revina, iar Poli a jucat si pentru spectatori pe sfarsit de partida, reusind cateva goluri spectaculoase. Portarul Rusu a fost introdus in final si a intregit imaginea de ansamblu, cu un 7 metri parat in ultima secunda.

Asadar, prima victorie din play-off pentru castigatorii Cupei Romaniei, care se vor lupta cu CSM Bucuresti pentru locul secund in grupa si sansa unui meci pentru medaliile de bronz.

Marcatorii Politehnicii in aceasta partida, in care a lipsit Marius Sadoveac: Marjanovic 9, Dragas 8, Orbovic 5, Milosevic 3, Cimpan 3, Fenici 3.