Succes meritat conturat in prima parte, dar cu ceva emotii pe final. SCM Timisoara a invins Focsaniul

TIMISOARA. Evolutie buna si in meciul doi al mini-turneului de la Oradea pentru SCM Timisoara, mai mult in prima repriza, care a castigat pana la urma cu ceva emotii partida cu CSM 2007 Focsani. Banatenii s-au impus dupa o prima parte convingatoare si a doua mai slaba, 78-70 si incheie seria celor doua jocuri de pe Crisul Repede cu doua victorii, iar bilantul in campionat este acum pozitiv, 5 succese si 4 infrangeri.

Debutul partidei este interesant, SCM incepand exact ca ieri cu trita lui Brown. De la 7-3, adversarii au egalat, insa acela a fost si ultimul moment echilibrat al primei parti. Dupa un partial de 11-0 pentru 18-7, elevii lui Dragan Petricevic au incheiat primul sfert cu 28-13, Mirkovic reusind deja 12 puncte, fiind fara greseala la aruncarile din actiune. Chiar daca nu au marcat la fel de multe si in secventa a doua, violetii si-au marit avantajul, 35-15, ca la pauza mare diferenta sa fie linistitoare, 45-28, ultimele trei puncte venind din mana tanarului Kelemen.

Dupa pauza mare, Focsaniul a incercat sa intre in joc. Milos Pesic, unul din cei mai iubiti jucatori ai Timisoarei din acest mileniu, a condus ofensiva moldovenilor, care au ajuns la un moment dat la zece lungimi distanta, cu posibilitatea de a face ca diferenta sa fie de o singura cifra. Capitanul Brown a reusit apoi o aruncare impecabila din afara careului cu care a stabilit rezultatul perioadei a treia, 62-49.

Ultimul sfert a adus ceva emotii in tabara banatenilor, care au incercat prea mult aruncarile de la distanta, in locul patrunderilor individuale care le-au adus multe puncte, mai ales in prima repriza a partidei. Focsaniul a prins curaj, a profitat de ratarile banatenilor si s-au apropiat prima data la 8 puncte, 54-62 si apoi chiar la cinci puncte in ultimul minut, 68-73. Cele 60 de secunde au fost insa gestionate cu inteligenta de trupa lui Petricevic care s-a impus meritat, 78-70.

Sherwood Brown a stralucit din nou pentru SCM reusind si un double-double cu 24 de puncte si 10 recuperari. Mirkovic a contribuit si el din plin la succes cu 22 de puncte si 4 recuperari. Desi a venit de pe banca si a jucat doar 22 de minute, Mirel Dragoste a facut un meci bun cu 14 puncte si 6 pase decisive. In schimb, Mocritchi a avut o evolutie foarte slab, niciun punct in mai bine de 25 de puncte, el avand si trei posesii pierdute.

De la Focsani s-a remarcat americanul Taylor cu 20 de puncte si 6 recuperari si veteranul Milos Pesic, 16 puncte si 6 recuperari.