Succes in primul meci de baraj. Poli Timisoara s-a desprins in repriza secunda

TIMISOARA. Prim-divizionara de handbal masculin SCM Poli a inceput cu dreptul barajul de supravietuire de la Ghimbav, judetul Brasov. Reamintim, participa echipele de pe locurile 11 si 12 din prima liga, Poli si Bacau, si gruparile de pe locul 3 si 4 din esalonul secund, Oradea si Sighisoara, dupa ce primele doua clasate, nu s-au inscris.

Asadar Poli a intalnit Sighisoara si pornea cu prima sansa. Si pana la urma s-a respectat calculul hartiei. Prima repriza a fost insa echilibrata, cu multe egalitati si pana la urma cu un avantaj minim pentru Poli, 16-15 dupa 30 de minute.

In repriza secunda, alb-violetii si-au ridicat mult nivelul jocului s-au desprins la 28-20 si meciul era jucat. S-a terminat 36-27 si maine echipa alb-violeta intalneste Oradea.

Principalii marcatori ai invingatorilor au fost Csog – 7 goluri, respectiv Fenici, Cristescu si Citu cu cate 5 reusite.

In al doilea meci timisorenii vor intalni CSM Oradea, sambata de la ora 11.