Strong a invins Constanta de unul singur. Timisoara, victorie la un punct dupa un final nebun

TIMISOARA. Etapa a 8-a a Ligii Nationale de baschet masculin a programat in Sala Constantin Jude un meci de baschet adevarat. SCM OHMA Timisoara si Athletic Constanta chiar au demonstrat ca nu sunt intamplatoare debuturile lor bune din campionat. Dupa 40 de minute intense, victoria a ramas in Banat, 74-73!

Meciul a inceput echilibrat cu ambele echipe la conducere, apoi gazdele au sprintat in ultimele minute ale primei secvente, de la 11-10 la 22-10, acesta fiind si cel mai bun sfert al echipei, Strong avand deja 12 puncte. Banatenii si-au pastrat ecartul, 30-18, apoi oaspetii au mai redus din diferenta, pana la pauza mare, 34-26. In sfertul 3, Timisoara nu a reusit sa se desprinda, dar nici Constanta sa se apropie, 55-46 dupa 30 de minute.

In ultima secventa, dobrogenii au pus presiune si le-a intrat multe aruncari. La un moment dat, banatenii pareau in control, 68-61, dar un partial de 10-2 al Constantei a schimbat liderul, 70-71. Ultimele 90 de secunde au fost dramatice. Oaspetii au mai condus cu 72-73, apoi Olah a punctat din pasa lui Strong, 74-73. Constanta a avut atacul, la 20 de secunde ramase, banatenii s-au aparat perfect, dar au ratat apoi inexplicabil, atacul, iar oaspetii au aruncat din afara semicercului pentru cosul victoriei, dar mingea nu a intrat, iar Timisoara s-a impus la limita, 74-73. Finalul a fost intr-adevar dramatic, dar victoria este indiscutabil meritata a alb-violetilor.

Darrion Strong a facut un meci imens, marcand 38 de puncte, si fiind singurul jucator al Timisoarei care a lovit „trita” cu 5 reusite din afara careului. A fost insa un capitol dezamagitor pentru banateni, care altadata se remarcau aici. Lilov a adus 12 puncte, iar Olah 8. De la oaspeti, care au avut un final foarte bun de joc s-au remarcat Lowrence, 20 de puncte si 7 recuperari si Darling, 16 puncte, 5 recuperari.

Dupa acest joc, Timisoara are 5 victorii si 2 infrangeri, iar Constanta 5 victorii si 3 inframgeri.