Noutati :

Strada din Timisoara pe care masinile pot fi parcate cu o roata pe trotuar si alta pe carosabil, dupa ce primaria a facut un marcaj in premiera. Foto

16 martie, 2018 - 12:48 PM
Autor: Daniel Balteanu      
Categorie: ADMINISTRATIE
6

TIMISOARA. Razii punctuale ale politiei, chiar si cate trei amenzi puse in parbrizele masinilor pe zi si multi soferi revoltati. Si toate astea deoarece gasirea unui loc de parcare in cartierele Timisoarei reprezinta o provocare la fel de mare ca in centru, in ultima vreme. In conditiile in care amenajarea de parcari in oras sunt inca doar planuri marete pe hartie.

CITESTE SIVestea mult asteptata de locuitorii uneia dintre cele mai mari comune de langa Timisoara. Isi gaseste rezolvare o problema cu adevarat spinoasa: presiunea la apa

In urma cu aproape 2 luni, politistii luau cu asalt strada Linistei din Timisoara si imparteau cu darnicie amenzi pentru parcare neregulamentara a autovehiculelor. Multi dintre soferii care si-au lasat masinile pe trotuarele din zona au avut  surpriza sa gaseasca in parbriz nu una, ci chiar doua  sau mai multe amenzi puse de politistii locali in aceeasi zi.

Oamenii s-au infuriat si s-au socotit hartuiti de agentii locali, intrucat, sustineau ei, totul li se tragea de la un vecin cu ‘pile’ la Politia Locala care nu suporta sa vada masini pe trotuare.

I-am chemat pe directorul Cojan si directorul adjunct Domasnean si i-am intrebat ce se intampla. Dimpotriva, le-am spus, cata vreme nu avem amenajate locuri de parcare intre blocuri trebuie sa intelegem ca oamenii isi lasa masinile unde pot. Trebuie amendati cei care sfideaza si incurca traficul, incurca inclusiv accesul salvarii sau masinilor ISU si acolo tre sa fim necrutatori. Dar acolo unde nu exista amenajare, unde nu s-a facut nimic. Amenzile am inteles ca sunt date de Politia Romana, care nu e sub autoritatea primarului. Politia Locala nu are plan de amenzi si nu are dispozitie sa amendeze masinile parcate pe trotuare intre blocuri„, spunea in urma cu aproape o luna primarul.

Marcaj in premiera – o roata pe drum, alta pe trotuar

Primaria Timisoara a gasit in cele din urma o solutie pentru soferii de pe strada Linistei. S-au trasat marcaje speciale pentru parcatul masinilor jumatate pe carosabil si jumatate pe trotuar.

Marcajul este pentru locuri de parcare. Vor fi locuri pentru stationarea autovehiculelor, cum este pe C.D Loga. Soferii vor fi lasati cu o roata pe strada si alta pe trotuar„, au transmis pentru opiniatimisoarei.ro reprezentantii Primariei Timisoara.

Intrebati cate locuri sunt astfel pentru soferii din zona, reprezentantii municipalitatii au raspuns simplu: ‘Cate intra‘.

Conducatorii auto se plang insa ca la iesirea in Calea Aradului, dupa trasarea noilor marcaje nu mai sunt doua benzi ca inainte.

UPDATE: Primarul Timisoarei nu stie daca marcajul intrerupt de pe strada Linistei este pista de biciclete sau loc de parcare.

E pista de biciclete… eu nu stiu, nu sunt implicat. Nu face primarul marcajele. Ca simplu cetatean, daca ma uit la acel marcaj inteleg ca e pista de biciclete si acele masini sunt pe pista de biciclete. Erau parcate pe trotuar ca nu se mai putea trece. Daca e pista de biciclete, trebuia pus un semn. O sa le atrag atentia celor de la Comisia de circulatie„, a spus primarul orasului.



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 6comentarii

recomanda prietenilor

Pareri

  1. voi ati vazut vreodata semnul acesta? https://cdn.bocp.eu/images/411/2/239_g35.jpg se observa clar la coltul strazii ca NU ESTE PISTA DE BICICLETE cand linia punctata devine continua si se inchide in bordura.

  2. Numai un prost ca si primarul poate semnificatia indicatoarelor si a marcajelor de pe str Linistei cu pista pentru biciclete!

  3. Acum sa le bage si TelPark 🙂

  4. FMM de rob cretin cu cine gatu matii te-a ales.Cum fyteti voi banii publici trazniv-ar de cretini.

  5. Inceput bun dar incomplet!

  6. Avem pista de biciclete pe Str: Linistei, dar eu vad numai cocii parcate pe trotuar, de proprietari iresponsabili care vor sa te omoare, probabil sunt militieni toti💩🤮! Sa car cacat cu legislatia voastra!💩💩💩