Start gresit pentru SCM Politehnica Timisoara

TIMISOARA. Prim divizionara de handbal masculin, SCM Politehnica Timisoara, a inceput cum nu se poate mai rau noua editie de campionat, pierzand pe teren propriu, la limita, 28-29, cu CSM Focsani.

Dupa 4 minute, banatenii conduceau cu 2-0, dar apoi oaspetii au preluat initiativa si au preluat si conducerea, 4-5. Au urmat momente de echilibru, in care s-a mers de la egal la egal 7-7, 9-9, 11-11. Apoi, moldovenii au avut un final de prima repriza mai bun, 11-14.

Repriza secunda a insemnat o cursa contra cronometru data de alb violeti pentru a scoate un rezultat pozitiv. Focsaniul, cu o echipa solida si o aparare agresiva, a avut armele potrivite pentru a ramane in fata, in timp ce banatenii nu au putut sa se apropie la mai mult de un gol.

S-a incheiat 28-29, intr-un final in care poate Poli ar f meritat mai mult, dar nu a putut nici macar sa egaleze.

Asadar, din nou start fals pentru banateni, care au inceput cu o infrangere si editia precendeta de campionat.

Golgeterul ultimelor 2 editii de campionat, Marius Sadovean, a marcat cel mai mult dintre timisoreni, 8 goluri, fiind urmat de un alt veteran, Filip Marjanovic, cu 6 goluri.

De cealalta parte, Roman Markinscin a inscris de 8 ori, din 9 suturi, iar Carnoglavac a inscris de 7 ori.

1. Nu-i nimic.Ne salvam,poate,din nou la baraj.