Start fals pentru Fortuna Becicherecu Mic in play-off. Infrangere amara la Arad

Fortuna Becicherecu Mic a inceput play-off-ul, asa cum a terminat sezonul regulat. La Arad, cu o infrangere. Daca in iarna Piros Security se impunea cu 2-0, ambele goluri fiind marcate de foste jucatoare ale Fortunei, de aceasta data a fost 3-2, dupa un meci de slaba calitate, care a avut parte si de un arbitraj penibil.

Singurul lucru bun este ca s-a jucat cu ambitie si daruire, dar partea tehnico-tactica a lasat mult de dorit. Fortuna a fost in prima repriza echipa mai prezenta in joc, insa arbitrul Adina Popa din Oradea a inventat un penalty pentru aradence in minutul 20. Transformat de Cristina Sucila, fosta jucatoare la Fortuna… 1-0. Imediat, Laura Rus a fost busculata in careul gazdelor, dar Popa nu a mai vazut nimic. Mai mult, arbitrul a fluierat finalul primei parti cu cateva minute inainte de minutul 45, prestatia ei fiind penibila pe intreaga durata a partidei!

Olariu, cea mai activa jucatoare a gazdelor a reusit sa faca 2-0 inca din debutul partii sceunde, cu un sut de la distanta. Imediat, banatencele au replicat prin Laura Rus, probabil cea mai buna jucatoare din campionat, care a ajuns deja la cota 21 de goluri inscrise. Melisa Olariu a inscris din nou pentru gazde si a facut 3-1, scor la care Piros Security Arad a luat o serioasa obtiune pentru victorie. Fortuna a reusit sa reduca din diferenta prin mezina Shaira Pera, dar apoi, odata si cu accidentarea Laurei Rus, oaspetele nu au mai fost periculoase, desi au avut posesia.

S-a terminat 3-2 pentru aradence, care au facut rocada cu Fortuna in clasament si au urcat pe 2, in timp ce banatencele au „cazut” pe 3. Mai spunem doar ca acelasi arbitru Adina Popa, a fluierat finalul de joc chiar la o faza la care o jucatoare a Fortunei a fost faultata grosolan la mijlocul terenului. Pacat de arbitraj, care pana la urma a stricat un meci al fruntaselor din Liga 1 feminin.

Fortuna Becicherecu Mic: Pavel – Scurtu (46, Pera), Dusa, Jivan, Heisu – Ienovan, Codrescu (46, Deca), Colesnicenco (87, Grigore), Sodinca (46, Hategan) – Rus (80, Rognean), Bistrian. Antrenor: Florin Padurean.