Start cu dreptul in noul sezon. Informatica Timisoara invinge fara drept de apel pe Bukovina Vicov

TIMISOARA. Campioana Romaniei la futsal a inceput sezonul 2018-2019 la fel cum l-a incheiat pe cel precendent, cu o victorie.

Fotbalistii pregatiti de Robert Lupu nu au avut probleme in duelul cu Bukovina Vicov, din runda de deschidere a primei ligi de fotbal in sala. Banatenii si-au facut meciul usor inca din prima parte, in care au punctate de sase ori. Bondar si Ruxandari, fiecare la prima dubla pentru Informatica, dar si cate un gol al lui Deco si Araujo au facut ca scorul pauzei sa fie unul de tenis, 6-0 pentru campioni.

Repriza secunda a continuat pe aceleasi coordonate ca si prima, cu Informatica la timona, insa de aceasta data si gazdele de la Vicov au iesit usor la atac. Dupa ce au lovit de doua ori bara, fotbalistii gazada au reusit sa inscrie primul lor gol in prima liga de futsal prin Chifan.

Cu toate ca timisorenii au evoluat mai relaxat si Robert Lupu le-a acordat minute tuturor jucatorilor din lot, banatenii au mai punctat de alte patru ori. Ucraineenii Bondar si Ovsianykov, Deco si Araujo au dus scorul la 10-1, rezultat cu care s-a si incheiat partida.

Astfel Informatica obtine prima victorie a sezonului, iar in runda urmatoare primeste vizita formatiei Dunarea Calarasi.