Spectacol total la Ghiroda. Politehnica Timisoara se impune in prelungiri dupa un meci de colectie

TIMISOARA. Meci cu final neasteptat pe arena Emilian Pavel din Ghiroda, unde echipa gazda a intalnit intr-un joc spectaculos Politehnica Timisoara. Dupa 120 de minute nebune, in care ambele echipe au avut sansa sa castige, Politehnica s-a impus cu 4-3.

Trebuie spus ca ambele echipe au avut probleme de lot, mai ales din cauza Covid, dar in cele din urma jocul s-a disputat cu multi tineri la amandoua grupari. Dupa cum a inceput partida, se parea ca diferenta de un esalon va fi decisiva, mai experimentata Politehnica parand in control. Dupa cateva ocazii, Coada a deschis scorul in minutul 15, si chiar daca Ghiroda a egalat 8 minute mai tarziu prin Stupu, dupa o greseala a lui Fisteag, Poli parea echipa mai matura, golul de 1-2 venind logic din gheata lui Ivanovici, acesta fiind si scorul pauzei.

Partea secunda avea insa sa fie a Ghirodei, echipa mult mai buna in aceasta parte de joc. Introducerea lui Bate si Velici a impulsionat echipa lui Vald Bura, antrenorul ghirodenilor care tocmai si-a sarbatorit ziua de nastere (40 de ani). Sarjele lui Pitigoi, Kayondo si Bate aveau sa intoarca scorul. Prima data a marcat Bate, in minutul 70, acesta fiind jucatorul Politehnicii imprumutat la Ghiroda, apoi Velici din lovitura libera in minutul 83 facea 3-2. Amfitrionii erau pe val si se indreptau spre o mare victorie, insa chiar la ultima faza a partidei, cumva contrar cursului jocului, Axente a egalat cu o lovitura de cap, trimitand intalnirea in prelungiri.

Avand ascendentul moral al echipei care revine la ultima faza, Poli a dat lovitura in minutul 93, atunci cand Fisteag l-a angajat excelent pe Ivanovici care a punctat pe contraatac, 3-4. Ghiroda putea egala, dar sutul lui Ghinescu a fost scos in extremis de Mircea Marco de pe linia portii. Violetii au controlat apoi prelungirile, insa Ivanovici a fost eliminat pentru cumul de cartonase iar ultimele trei minute s-au jucat in careul oaspetilor. Ghiroda a cautat sa ajunga la loviturile de departajare, dar nu a mai reusit, Politehnica mergand pana la urma mai departe.

Dupa un joc foarte bun, cu executii superbe, dar si multe greseli, ambele grupari trebuie felicitate pentru eforul depus in consitii speciale, dar si pentru ce au aratat in teren.

Loturile echipelor
CSC Ghiroda si Giarmata Vii: Girlea – Ghinescu, Mancas (cpt.), Costea, Kayondo, Ad. Popa, Saizu, Simedru, Vladia, Stupu, Pitigoi
Rezerve: Golban – Poparadu, Velici, Precup, Grancea, Bate
Antrenor: Vlad Bura

ASU Politehnica: Fisteag – Motiu, Coada, Al. Munteanu, Popovici, Ivanovici, Bg. Vasile, Axente, Sofran, D. Radu, D. Andrei
Rezerve: Hindrich – S. Iosif, Olariu, Spulber, M. Mircea, Gologan
Antrenor: Octavian Benga