Spectacol facut de CFR Timisoara si United Galati in derby-ul de pe Dunare. Banatenii invinsi dupa ce au condus cu 3-0

TIMISOARA. CFR Timisoara a fost invinsa cu 5-4 de United Galati intr-o partida care a contat pentru prima etapa a Ligii 1 de fotbal in sala, la capatul unui duel cu faze spectaculoase si rasturnari de scor.

CITESTE SI: A avut dreptate. Cumnatul viceprimarului Cosmin Tabara, pus de administratia USR sef peste transportul public din Timisoara. Constantin Cocheci, noul director al STPT. Patriciu Ruset trece adjunct

Timisorenii au deschis scorul inca din minutul 2, cand portarul gazdelor a facut o preluare gresita, mingea a ajuns la Andres Mora, iar columbianul a trimis in poarta goala. Dupa alte trei minute Krstic a ‘furat’ o minge la mijlocul terenului, din picioarele lui Pele, a sprintat spre poarta si a trimis in plasa cu toata opozitia lui Cardei. Publicul venit in sala Danubius a amutit in minutul 10, cand tot Stefan Krstic a punctat pentru 3-0, cu un sut din afara semicercului.

Campionii s-au trezit din pumni si pana la pauza au reusit sa echilibreze partida. Mai intai Cardenas a reusit primul sau gol pentru United, pentru ca Pele sa stabileasca rezultatul primei parti, 3-2.

Si repriza secunda a fost la fel de spectaculoasa. Mai intai Pele a egalat la 3, pentru ca CFR-ul sa revina in avantaj dupa o lovitura libera transformata de Andres Mora. In final, experienta superioara a campioanei si-a spus cuvantul, iar fostul ‘informatician’ Araujo a adus egalarea, in timp ce Cardenas a mai inscris o data si a stabilit scorul final, 5-4 pentru United.

Urmatorul meci pentru timisoreni este programat in 15 octombrie, cand banatenii vor intalni, in deplasare, Clujana Cluj Napoca.