Spectacol facut de CFR Timisoara si United Galati. Banatenii au pierdut la limita duelul cu echipa care a reprezentat Romania in Champions League

TIMISOARA. CFR Timisoara a fost invinsa cu 6-5in penultimul meci din turul suplimentar al primei ligi de fotbal in sala de United Galati.

Oaspetii au inceput tare duelul din sala Constantin Jude si au inscris dupa numai trei minute prin fostul timisorean Daniel Araujo, dintr-o pasa a conationalului sau Leonardo dos Santos „Pele”. Dupa alte cinci minute rolurile s-au inversat. Araujo a fost la pasa, Pele la finalizare si s-a facut 2-0. La jumatatea primei parti s-a facut 3-0, dupa ce o pasa a lui Pele l-a gasit pe antrenorul-jucator Florin Ignat, iar acesta a trimis in poarta timisoreana. United a continuat sa atace si s-a facut 4-0, dupa ce o minge blocata initial de Teodor Lungu l-a lovit pe Gabriel Oliveira, care si-a trecut astfel primul gol de la sosirea la Timisoara. Din nefericire, in propria poarta.

Pe final de prima repriza, CFR-ul a reusit sa reduca din diferenta dupa un sut bine plasat al lui Valentin Ilas. Cu o secunda ramasa pana la pauza, un sut al lui Gabriel Oliveira l-a lovit pe Daniel Araujo, insa balonul s-a dus peste poarta, si la vestiare s-a intrat cu 4-1 pentru United Galati.

Repriza secunda a inceput cu un avertisment al galatenilor, dupa ce mingea expediata de Burdujel a lovit bara portii lui Lungu. Doua minute mai tarziu, CFR-ul s-a apropiat la doua lungimi. O pasa a lui Milovac l-a gasit pe Grosu, acesta a driblat portarul si a inscris pentru 4-2. Pe fondul unui joc bun al formatiei timisorene a raspuns United, care in interval de un minut a punctat de doua ori, mai intai prin Cires, apoi prin Araujo, si s-a ajuns la rezultat de tenis, 6-2 pentru galateni. A venit momentul in care CFR-ul a riscat. Robert Lupu a scos portarul si a jucat cu Vali Ilas fly goalkeeper, iar tactica a dat rezultate. Dupa o faza lucrata de fotbalistii timisoreni, Andrei Grosu a inscris al 3-lea gol timisorean. Timisorenii au continuat sa evolueze in 5 contra 4 pe faza ofensiva, si au redus din nou ecartul la doua goluri dupa o noua reusita semnata tot de Grosu.

In minutul 36, o minge plecata de la Robert Lupu a ajuns la Grosu, acesta a trimis in fata portii galatene, iar Milovac a facut ca diferenta dintre cele doua echipe sa fie de un singur gol, 6-5 pentru United.

Formatia feroviara a controlat jocul pe final, cu o posesie buna si o aparare exacta, insa nu a mai reusit sa inscrie, iar Galatiul s-a impus cu 6-5 si a plecat cu toate punctele de la Timisoara.

In runda viitoare, ultima din acest tur suplimentar pentru banateni, CFR Timisoara va juca in deplasare cu FK Odorheiu Secuiesc.