Spectacol facut de CFR Timisoara in ultima runda a anului. Banatenii au luat toate punctele

TIMISOARA. CFR Timisoara a invins la scor de tenis Luceafarul Buzau intr-un meci din etapa a 13-a a primei ligi de fotbal in sala.

CITESTE SI: Incepe studiul de peste 30.000 de euro pe care Primaria Timisoara l-a cumparat sa afle daca poate ridica 2 etaje peste Complexul Sportiv Bega. Vrea sa amenajeze inca un bazin de inot si o sala de gimnastica

Timisorenii nu le-au dat timp oaspetilor sa se aseze in teren si au deschis scorul dupa 1 minut si 6 secunde, cand o pasa a lui Nastai l-a gasit pe Ilas, iar capitanul a trimis poarta. Cinci minute mai tarziu Plopeanu l-a gasit excelent pe Nemitanu, care a punctat pentru 2-0. Luceafarul a redus din diferenta dupa ce capitanul Radu Burciu a executat perfect o lovitura libera si l-a invins pe Lungu. Pana la pauza fotbalistii pregatiti de Robert Lupu, cel care a lipsit in acest meci fiind suspendat, au mai inscris o data prin Darius Nastai si s-a facut 3-1.
Cu 41 de secunde ramase pana la finalul primei parti, in urma unui fault, buzoianul Bogdan Danciu a fost eliminat 2 minute, iar delegatul oaspetilor, Iulian Trasnea a facut un scandal monstru, cerandu-le jucatorilor sai sa iasa din teren. Meciul s-a reluat si Razvan Plopeanu a reusit sa mai inscrie o data, iar la pauza s-a intrat cu scorul de 4-1.

Oaspetii au fost cei care au avut prima ocazie de gol a reprizei a doua, dar mingea l-a lovit pe Teodor Lungu si a fost apoi respinsa de apararea timisoreana. CFR-ul a raspuns un minut mai tarziu, cand Mihnea Toader a furat un balon aproape de centrul terenului, a patruns si a trimis in plasa pe sub portar pentru 5-1. Acelasi jucator a reusit dubla in minutul 10, ducand scorul la 6-1, care a fost in cele din urma si rezultatul final.

Odata cu aceasta victorie, CFR incheie anul 2022 pe locul 4, cu 21 de puncte. Etapa a 14-a a campionatului, ultima a returului este programata la jumatatea lunii ianuarie, insa pentru banateni aceea va fi o runda de pauza.

1. Măi,,ziaristule”,spune cine-i pe locul 1 2 3 ca să știm și noi ăștia ignoranți.Ăștia (așa zis ziariști)făcuți la,,apelul de seară”(ca pe vremea comuniștilor)(sau pe bani)nu mai miră pe nimeni.Voi ziariștii sunteți ,,deștepții” pământului iar noi suntem fraierii care speră la informare corectă și profesionistă