Simona Halep, victorie muncita in sferturi la Wimbledon. Ramane in cursa pentru al doilea titlu pe iarba londoneza

Simona Halep si americanca de origina rusa Amanda Anisimova s-au intalnit joi pentru un loc in careul de asi pe tabloul feminin de la Wimbeldon.

Dupa o ora de joc, romanca s-a impus clar, dupa doua seturi 6-2, 6-4. Simona si Amanda s-au mai intalnit de trei ori inainte acestei partide, de doua ori la Roland Garros (1-1) si o data luna trecuta pe iarba, in Germania la Bad Homburg unde Halep s-a impus categoric (6-2, 6-1).

Romanca, singura dintre cele 8 sfert-finaliste campioana la Londra, era favorita intalnirii si in primul set a aratat si de ce.

Amanda a castigat primul game, fiind si prima data cand a condus, apoi Simona si-a impus stilul, cu o aparare excelenta si lovituri in forta la momentul potrivit, trecand repede la conducere cu un dublu break si castigand primul set dupa putin mai bine de jutate de ora, 6-2.

Cu un joc consistent si un serviciu mult imbunatatit fata de anii trecuti, Simo a continuat sa domine. A fost o „oglinda” a ceea ce s-a desfasurat in primul set. Americanca a luat primul joc, apoi romanca a venit ca un tavalug, cu un dublu break. La 5-1 pentru jucatoarea originara din Constanta meciul parea jucat. Anisimova a riscat apoi totul pentru a reveni in set si a strans diferenta, 5-4. Mai mult, Amanda putea egala, avand 3 mingi de break, dar Halep a revenit si a inchis partida la prima minge de meci. In acest moment, Simona are 12 victorii la rand pe iarba londoneza.

In semifinale, Halep o va intalni pe Elena Rybakina din Kazahstan, care a trecut in 3 seturi, 6-4, 2-6, 3-6, de australianca Ajla Tomljanovic.