Simona Halep continua la Shenzhen dupa un prim meci tensionat

Simona Halep a castigat cu mari emotii meciul disputat in primul tur de la Shenzhen (China), scor 4-6, 6-4, 6-3, in fata nemtoaicei Annika Beck.

Sportiva noastra a avut o evolutie mult sub asteptari, iar in primul set nu a reusit sa faca niciun break. Mai mult, in game-ul cu numarul sapte romanca si-a pierdut serviciul, iar acest lucru a contat decisiv.

Setul secund a avut o desfasurare mult mai spectaculoasa, insa in cele din urma, cu ajutorul a trei break-uri, Halep s-a impus cu 6-4 desi si-a pierdut de doua ori serviciul.

S-a ajuns astfel in decisiv, unde Halep a avut din nou mari emotii. Romanca si-a pierdut serviciul la 2-3, dar a revenit imediat, iar apoi a facut inca un break si a castigat meciul.

Simona Halep a obtinut astfel a treia victorie din patru partide in fata Annikai Beck.

Reprezentanta noastra o va intalni in turul urmator pe Natalia Vikhlyantseva (Rusia, locul 588 WTA).

Pentru Halep, acesta a fost primul meci disputat in acest an. Urmatorul turneu la care Halep va participa va fi cel de la Sydney (Australia), incepand de saptaptamana viitoare.