
Senatorii au adoptat prin vot, miercuri, Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august.
Senatul este cameră decizională.
Astfel, legea a fost adoptată cu 106 voturi ”pentru”, 19 ”contra” și nicio abținere.
Cei care au votat ”pentru” au fost reprezentanții partidelor AUR, PNL și PSD.
În proiectul de lege se află și controversatul „amendament Fritz”, care a fost declarat constituțional de judecătorii Curții Constituționale – dar care a fost reclamat de liderii celor mai mari grupuri politice pro-europene din Parlamentul European.
Articolul care i se aplică lui Dominic Fritz
Legea integrității prevede că:
Art. X. – (1) Persoanelor față de care, până la data intrării în vigoare a prezentei legi, s-a constatat în mod definitiv starea de incompatibilitate sau de conflict de interese și pentru care nu s-a împlinit termenul de 3 ani aferent interdicției prevăzute de lege, calculat de la data rămânerii definitive a raportului de evaluare, respectiv a hotărârii judecătorești, le încetează de drept funcția, demnitatea publică ori mandatul, la 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Persoanelor față de care se constată în mod definitiv starea de incompatibilitate sau conflictul de interese după intrarea în vigoare a prezentei legi, le încetează funcția, demnitatea publică ori mandatul la data rămânerii definitive a raportului de evaluare sau a hotărârii judecătorești, după caz. 30 (3) Persoanele care prin aplicarea prevederilor prezentei legi devin incompatibile sunt obligate să renunțe la una dintre funcțiile sau calitățile incompatibile în cel mult 45 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi.
Legea merge la promulgare la președintele Nicușor Dan, iar din acel moment, Dominic Fritz va trebui să elibereze funcția de primar al Timișoarei în 30 de zile.
UPDATE: Ilie Bolojan explică de ce PNL a votat legea Integrității
PNL a votat legea integrității cu amendamentul PSD care îl va lăsa pe Dominic Fritz fără funcția de primar întrucât s-a raportat la „interesul țării” de a lua banii din PNRR, a declarat miercuri Ilie Bolojan într-o postare făcută pe Facebook.
„Votul în privința legii ANI a fost unul greu pentru PNL, pentru că o prevedere care schimbă regulile în timpul jocului este profund imorală și incorectă, indiferent prin ce artificii juridice ar fi explicată”, a precizat Ilie Bolojan după vot.
Legea ANI este jalon în PNRR, în valoare de 770 de milioane de euro, și trebuie să fie adoptată până la 31 august ca România să nu piardă banii.
„Pentru premierul României și pentru PNL, partidul cu o răspundere majoră în guvernare, miza unei decizii se raportează în primul rând la România, iar principiul suprem este apărarea interesului țării. Iar în acest moment, interesul țării de a îndeplini jaloanele până la sfârșitul acestei luni, inclusiv legea ANI și cea a salarizării, este superior oricărei alte discuții”, a afirmat Bolojan.
Este important pentru România să primească banii din acest jalon, mai spune Bolojan, pentru că lipsa lor ar duce la „implicații asupra bugetului țării, investițiile fiind finanțate într-o proporție importantă din acești bani.”
„Această lege, însă, nu poate rămâne așa, iar PNL va susține, prin toate acțiunile necesare, corectarea ei. Vom fi alături de USR în acest demers moral, nu pentru un om, ci pentru a reinstaura reguli corecte”, conchide Bolojan.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
Singurul lucru bun facut de PSD in 36 de ANI!
Și a mai și fost penalizat cu 10% din salariu. O nenorocire nu vine niciodată singură.
😁
După Robu am zis că mai rău nu se poate. S-a putut fara probleme. Acum zic la fel. Mi-e frică să nu cumva sa văd că este și mai jos.
Aufvidărzein.
Politicienii care pleacă din politică pot sa se angajeze liniștiti la multinaționale, este nevoie de oameni calificați și plini de energie pentru a aduce profit capitalului străin.