Si-au spalat pacatele in Saptamana Luminata. ASU Politehnica Timisoara invinge in derby-ul Vestului

TIMISOARA. Victorie! ASU Politehnica incheie seria celor trei partide foarte importante, cu Ripi, ACS si UTA cu un succes. Cel mai important joc, sau daca vreti singura partida care conteaza pentru fani, s-a incheiat cu o izbanda violeta pe stadionul Motorul din Arad. Politehnica a fost mai buna astazi si s-a impus la capatul unei intalniri pe care a dominat-o tehnico-tactic, 2-0.

Jucatorii erau datori-vanduti suporterilor, dupa un campionat cu destule dezamagiri, dar s-au revansat la momentul potrivit.

UTA a inceput jocul in atac, dar Politehnica a deschis scorul, in stil de mare echipa, la prima ocazie importanta. Era minutul 10 cand experimentatul Alin Ignea relua din apropiere, imparabil pentru 0-1. A fost si singura reusita a primei reprize, una in care s-a luptat de ambele parti pentru fiecare balon.

Partea secunda a avut acelasi scenariu, cu ambele grupari luptand pentru posesie, dar tot Politehnica a punctat unde trebuie, pe tabela de marcaj. Era minutul 70, cand dupa o faza prelungita de atac, Alin Manea si-a castigat respectul fanilor banateni, marcand dupa o actiune a lui Ursu in minutul 70.

Politehnica a terminat meciul in atac, avand si superioritate, iar cele 3 puncte obtinute in marele derby inseamna multa linistite inaintea unui final de sezon tensionat.

UTA: Orlic – Costin, El Hasni, Seroni (Isac 81′), Copaci – Ciucur, I. Neagu, Melinte, Kanda – Popa (Hrezdac 46′, Iuga 92), Rus (cpt.)

ASU Politehnica: Murariu – Motreanu, Scutaru (cpt.), Coada, Chereches – Dros, Bg. Vasile – Alin Manea (I. Plamada 79′), Ignea, M. Ene (Bedea 64′) – Ursu (Cr. Ene 88′)