Set la 1 in primul amical al iernii pentru Politehnica Timisoara

TIMISOARA. Victorie clara pentru Politehnica Timisoara in primul test din aceasta iarna, disputat pe terenul Bazei 2 Politehnica.

Alb-violetii au intalnit intr-un acest meci amical formatia de Liga a IV-a Pobeda Dudestii Vechi. Formatia timisoreana a avut nevoie de 36 de minute pentru a deschide scorul, reusita apartinandu-i lui Petre Ivanovici, care a inscris dupa o pasa a lui Ignea.

In repriza a doua Dan Alexa a schimbat complet echipa, iar golurile au inceput sa curga. mai intai Dorin Codrea a inscris al doilea gol timisorean, iar juniorul Birlovean a facut 3-0. In minutele 17 si 20 Doru Andrei si Denis Radu au inscris cate un gol, pentru ca ultimul transfer al alb-violetilor, Pavle Radunovic sa completeze setul cu un gol din penalty.

Pobeda a reusit golul de onoare prin Gurgus, cu 4 minute inainte de final.

Ca prim test, am avut ritm, avem probleme in momentul in care trebuie să finalizam. Din pacate avem aceeasi problema, mai sunt lucruri de pus la punct, dar ne interesa foarte mult sa pregatim cumva meciul de joi, al doilea amical. Le multumim celor de la Dudestii Vechi pentru ca au venit aici. Noi aveam nevoie de un meci, aveam nevoie sa inchidem un ciclu de pregatire. Am incercat sa dau minute tuturor jucatorilor, sunt jucatori tineri care m-au multumit foarte mult, au crescut foarte mult si sper sa creasca in continuare”, a declarat antrenorul lui Poli, Dan Alexa, dupa joc.

Iata si formulele folosite in aceasta intalnirea cu Pobeda:

Politehnica(repriza I): Hindrich – Jurj, Mera, Scutaru, Popovici, Munteanu, Casado, Ignea, Coada, Ivanovici, Axente.

Politehnica(repriza a II-a): Paduraru – Sofran, Bocsan, Birlovean (65, Radunovic), Pamfile, D. Andrei, D. Radu, Gaspar (65, S. Iosif), Manea, D. Codrea, Plazonja.

Urmatorul amical pentru Poli este programat joi, in deplasare, impotriva colegei de serie CSM Resita.

In alta ordine de idei, si Ripensia Timisoara are un amical programat. Ros-galbenii vor juca impotriva formatiei de liga a III-a Fortuna Becicherecu Mic.