Seria neagra continua. Ripensia Timisoara, corijenta si in fata ‘lanternei rosii’

Pe hartie un meci mai mult decat accesibil pentru gazde, la locul faptei insa a fost foarte dificil. Ripensia a intalnit in runda a 12-a a campionatului ultima clasata din liga secunda, CS Balotesti si astfel avea sansa sa isi revina dupa o serie de meciuri soldate cu infragneri.

CITESTE SI: De ce nu mai canta Filarmonica din Timisoara in aer liber, in locuri neconventionale, pe malul Begai, in padure, in santier, in intersectii sau pe Aeroport

Prima repriza a fost insa o dezamagire pentru banateni. Chiar daca au inceput jocul in atac, ripensistii s-au vazut condusi din minutul 18, cand Hurdubei a punctat cu un sut frumos, in urma unui contraatac. Banatenii au dominat ostilitatile, dar nu au gasit solutii in ofensiva, unde gazdele nu au reusit sa desfaca apararea aglomerata a vizitatorilor. Mai mult, Balotestiul putea sa mai inscrie o data, prin Nica, acesta ratand incredibil din postura de unu la unu cu Radulescu.

In partea secunda, elevii lui Remus Steop s-au trezit parca din somnolenta, dar din nou, au fost corijenti la finalizare. Totusi, in minutul 65, Adrian Ungureanu a inscris cu un sut frumos din interiorul careului mare si se parea ca lucrurile intra in normal. Nu a fost insa sa fie asa, oaspetii reusind sa loveasca din nou. In minutul 82, Balotestiul a obtinut destul de usor un penalty, transformat de Coman pentru 1-2, iar spectrul unei noi infrangeri era mai mult decat evident.

Cum gazdele nu au mai putut salva nimic din acest joc, Ripensia a inregistrat al patrulea esec consecutiv, dupa acest dezamagitor 1-2 cu Balotestiul.

Ripensia: Radulescu – A. Popa (c), Vladia, Apro, Toma, Dumiter (46, Semeniuc), Stoi (84, Golda), Tudor, A. Ungureanu, Bobina (53, Matis), Mediop. Antrenor: Remus Steop.