Seria de esecuri a continuat. SCM Timisoara a pierdut si pe terenul lui Dinamo

TIMISOARA. Penultima etapa a sezonului regular a adus o noua infrangere pentru echipa de baschet a Timisoarei. SCM a jucat doar pentru onoare pe terenul lui Dinamo, echipa care avea nevoie de victorie pentru a-si consolida locul 5 in grupa si pentru a se califica, astfel, in Top 10.

Trebuie spus ca timisoara nu a facut un meci rau timp de 30 de minute, dar a picat, in ultimul sfert, atunci cand, probabil, era mai important, si asa a venit al saselea esec consecutiv.

Prima secventa a fost echilibrata, cu banatenii la conducere, dar intaia sirena a consemnat un rezultat de egalitate 21-21. Elevii lui Dragan Petricevic au jucat mai bine in perioada a doua, s-au distantat la plus 5, 26-31, si au intrat la vestiare in avantaj, 36-39. Diferenta s-a marit imediat dupa pauza, cand SCM a avut un avantaj format din doua cifre – 39-39, insa gazdele au dat semne de reviriment si au inchis sfertul la 51-54. In utima perioada, doar gazdele au contat, care au preluat rapid conducerea si s-au distantat, 68-56, si nu s-au mai uitat inapoi. Scor final – 78-66.

Andrew Jones a fost principalul marcator al partidei si al gazdelor, cu 27 de puncte, in timp ce de la banateni s-a remarcat Luka Miclovic, cu 21 de puncte.

In ultima etapa a primei parti a sezonului, alb violetii vor juca pe teren propriu cu CSM Targu Jiu, echipa care a iesit din lupta pentru Top 10.