Se putea si mai rau, dar si mai bine. ACS Poli Timisoara vine cu un punct de la Medias

Doua partituri diferite pentru un meci de play-out. Gaz Metan Medias si ACS Poli au oferit, cu siguranta, cea mai slaba prima repriza din aceast sezon, insa cele doua echipe si-au revenit in mitanul secund cand efectiv au facut spectacol.

Etapa a IV-a din play-out a propus un meci de 6 puncte, in care invingatoarea avea sanse sa scape momentan de emotiile retrogradarii, in timp ce invinsa ar fi facut un pas mare spre liga secunda. In cele din urma, partida s-a terminat la egalitate, 1-1.

Dupa o prima parte care trebuie rapid stearsa cu buretele, deoarece nu s-a jucat absolut nimic, punandu-se doar piciorul la minge, a urmat a doua cu multe ocazii. Munteanu a ratat sansa de a deschide scorul, chiar in fata fostei sale echipe, apoi Rondon nu l-a batut pe Straton din pozitie unu la unu. Urmeaza alte jumatati de ocazie pentru ambele echipe, dupa care fatidicul minut 83. Dintr-o libera de la 20 metri, Vasvari trimite mingea in transversala, Mediasul pleaca pe contraatac, si dupa o gafa a lui Artean, Digo inscrie din pasa lui Rondon, 1-0. Bucuria gazdelor este de scurta durata, Mihai Roman, golgheterul fara goluri, rateaza singur cu portarul, dar Ciucur egaleaza in minutul 87, dupa o pasa a lui Birnoi.

De mentionat ca ACS Poli a avut si un penalty clar in minutul 60, la un fault al lui Sirghi la Oliva, pe care doar arbitrul Gaman nu l-a vazut.

1-1 scor final, si ACS Poli, fara victorie din octombrie, ramana deocamdata peste linia de baraj/retrogradare.

Gaz Metan: Greab – Cretu, Fytanidis, Sirghi, Busu, I. Cristea, Neagu, J. Diogo, Lopes Fernandes, Tircoveanu, Rondon. Au mai jucat: Rosado, Naser, Manole.
Antrenor: Cristi Pustai

ACS Poli: Straton – Harut, Canu, Melinte, Oliva, Vasvari, Artean, Munteanu, Croitoru, Ciucur, Roman. Au mai jucat: Birnoi, Tiganasu, Enescu.
Antrenor: Leo Grozavu