Se poate. Politehnica Timisoara invinge la scor Argesul si obtine primul succes pe teren propriu

TIMISOARA. Foarte echilibrat pe hartie, chiar cu echipa oaspete favorita, derby-ul violet dintre Politehnica si FC Arges a fost adjudecat clar de gruparea banateana. Poli a marcat pentru prima data acasa in acest sezon si poate ca asteptarea a meritat, macar putin, deoarece cele trei puncte sunt vitale in lupta pentru salvarea de la retrogradare. S-a terminat 3-0, dupa ce la pauza era 1-0 pentru gazde.

Circa 1000 de spectatori au fost prezenti in „leaganul” fotbalului politehnist, stadionul Stiinta, iar spectacol a fost si in tribuna, iar de data aceasta si pe teren. Pitestiul, o echipa cu jucatori valorosi si cu un antrenor cu un CV bunicel, nu au prea jucat mare lucru, in timp ce amfitrionii au aratat atitudine si determinare.

Fazele fixe au fost tratate foarte bine, la fel ca in multe meciuri din sezonul trecut, si in sfarsit Mera a aratat ca inca este un fotbalist de mare calitate, reusind sa inscrie de doua ori, o data pe repriza, dupa centrarile lui Ignea si Ungureanu. Pe final, Zabun, aflat la debut in tricoul viola a stabilit scorul final si o victorie care va ramane mult timp in memoria suporterilor. Asta si pentru ca este prima de acasa in acest sezon.

Poli face trei victorii, are doua la rand si pare ca s-a descatusat si in privinta marcarii golurilor. Runda viitoare, violetii joaca la Buzau, in cadrul etapei a 11-a.

Politehnica: M. Contra – Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Chereches – Dros, Ignea – D. Radu (F. Trip 90+1′), Ad. Ungureanu (Coada 80′), Schieb (Zabun 88′) – Axente
Antrenor: Mugur Gusatu