Se poate mai rau? Ne-a batut si Dinamo. Infrangere dureroasa pentru SCM Timisoara la rugby

TIMISOARA. Se pare ca nu este anul Timisoarei la rugby. Bine, de cateva sezoane nu mai sunt anii Timisoarei, plecarea finantaorului Dan Dinu lasand un gol in vitrina cu trofee a clubului. De atunci doar titluri de… finalista. Sezonul actual a inceput la fel de rau. Doua infrangeri cu Baia Mare, una in campionat, una in Cupa, un egal cu Steaua si acum esec la Dinamo!

CITESTE SI: Parcari subterane intre blocuri si spatii verzi deasupra, unde stau acum masinile, planul administratiei Fritz la Timisoara. Spera la bani prin PNRR

SCM Timisoara pelca favorita certa in jocul cu Dinamo, echipa ce s-a intarit insa serios in acest sezon, si la nivel de grup si la nivel de staff, dar si asa o surpriza era putin probabila. Dupa 8 minute Dinamo avea deja 14-0, dupa doua eseuri semnate de Bonaparte si Baron, transformate de Ispir. Se anunta un meci foarte greu…

SCM a dat semne de viata si Balaban a reusit un eseu transformat de Melinte, dar apararea visatoare a banatenilor a mai permis gazdelor un eseu. Schwartz culcand balonul in terenul de tinta advers, insa Ispir a ratat punctele aditionale, dar si o penalitate pe final de repriza. 19-7 la pauza, si ecartul a crescut la 22-7, dupa ce Williams a adus 3 puncte dintr-o lovitura de pedepasa in minutul 46.

Timisoara a luptat insa, asa cum face de obicei, cu un sport in repriza secunda. Melinte a reusit o faza de contraatac superba si i-a lasat posibilitatea lui Rupanu de a reusi eseul, el multumindu-se cu transformarea, dupa care insa a ratat o penalitate din pozitie buna, 22-14. Williams a raspuns si a „dat la bete” de la distanta, 25-14. Cu un om mai putin, dupa eliminarea temporara a lui Lazar, soarta meciului era parca pecetluita cu un sfert de ora ramas de joc. Totusi, Vaovasa a reusit un eseu superb, apoi Manumua a facut acelasi lucru dupa o pasa cu piciorul venita de la Jipa, si cum Melinte a transformat in ambele dati, Timisoara a trecut pentru prima data in fata, 28-25 minutul 73.

Nu a fost destul pentru o victorie, Dinamo a beneficiat de doua lovituri de pedepasa, transformate de Jondre Williams si au castigat un meci cu Timisoara dupa… 9 ani, 31-28!!

Sunt multe de spus despre acest meci, si despre arbitrajul cu carente a lui Serban, poreclit „Oaie”, dar si despre foarte multele greseli, multe de disciplina ale Timisoarei, despre faptul ca Vaovasa, probabil cel mai bun jucator din tara a inceput meciul rezerva, si despre multe neinspiratii ale antrenorului Calafeteanu, vezi titularizarea „excesiva” a lui Vlaicu, departe de zilele lui bune. Dar este vorba de rugby si nu despicam firul in patru. Pacat insa ca Timisoara ajunge o echipa de pluton, in loc sa se bata la titlu!