Se poate! ASU Politehnica Timisoara, victorie la scor cu Petrolul Ploiesti

TIMISOARA. Ajunsi cu cutitul la os, polistii au reusit cea mai buna prestatie din campionat, in etapa a 26-a cu un adversar redutabil, care trage la promovare, Petrolul. Dupa cum a aratat jocul, Politehnica parea echipa ce vrea in Liga 1… O evolutie de apreciat pentru elevii lui Cosmin Petruescu, acestia demonstrand ca pot mai mult decat pozitia din clasament.

Prima repriza a fost deschisa, ambele echipe au cautat golul, petrolistii s-au remarcat prin Arnautu si Moldoveanu, dar Scutaru a fost imperial in aparare, iar Mera in atac, reusind doua goluri, cu capul, dupa cornere executate de Ignea.

S-a facut risipa de energie si in partea secunda, s-a alergat mult, au fost din nou ocazii, dar de inscris au facut-o tot gazdele, Ursu stabilind scorul final in ultimele minute. Un 3-0 ce inseamna si primul succes al Politehnicii in 2019, o victorie menita sa mai linisteaca apele la echipa. Cu 30 de puncte, violetii au urcat pe locul 14, la 4 puncte deasupra liniei de retrogradare, in timp ce Petrolul se indeparteaza de podium. Trupa viola, incurajata in acest joc de aproape 5000 de suflete va merge etapa viitoare la Mioveni.

ASU Politehnica: Murariu – Motreanu (C. Jurj 61′), Scutaru, Mera (cpt.), Chereches – Bg. Vasile, A. Ignea – Alin Manea (Bedea 82′), Oct. Ursu, M. Ene – Cr. Ene (Vidrasan 90′)
Antrenor: Cosmin Petruescu

Petrolul: C. Lungu – Borta, Sarris (N. Popescu 46′), Ghinga, Ticu, Cr. Puscas, Bucsa, L. Marinescu (cpt.), Arnautu, Bg. Rusu (Saim 63′), Rob. Moldoveanu (Stefanescu 74′)
Antrenor: Mugurel Cornateanu