SCM Timisoara, victorie de senzatie pe terenul campioanei Romaniei la rugby

TIMISOARA. Clasicul rugby-ului romanesc dintre Baia Mare si Timisoara si-a disputat deja al doilea episod in aceasta luna. Daca Timisoara s-a impus pe Arcul de Triumf in finala Cupei Romaniei, acum a castigat chiar si pe terenul „zimbrilor”.

A fost o victorie categorica la capatul unui meci pe care l-a dominat tehnic si tactic. Banatenii au inceput in forta si pana in primul sfert de ora au pus doua eseuri frumoase pe tabela, prin Shennan si Iulian Macovei, transformate de Vlaicu, gazdele reusind sa puna intre ele o lovitura de pedepsa, 3-14. Baimarenii au atacat mai mult si au reusit un eseu prin Popoaia, dar timisorenii se aflau in dubla inferioritate, 8-14, scorul pauzei.

In partea secunda, Timisoara a incantat cu un joc de aparare solid si cu contraatacuri ce iti taiau respiratia. Dupa o pedepasa transformata de Vlaicu, au urmat doua eseuri de pus in rama prin Rupanu, care a fost ales omul meciului, si Altinok, ambele transformate de Vlaicu. Gazdele au redus din diferenta prin Bucur, care a reusit un eseu pe final, dar astazi a fost vorba despre o singura echipa, SCM Timisoara.

31-13 scor final si o victorie de 10 puncte am spune noi, chiar daca in clasament vor fi doar 5.

Pentru formatia timisoreana urmeaza o runda de pauza, pentru ca urmatoarea partida sa primeasca vizita Universitatii Cluj, echipa care in aceasta runda a spulberat Alba Iulia, cu 88-0.