SCM Timisoara s-a calificat in finala Cupei Romaniei la rugby. Video

TIMISOARA. Rugbystii de la SCM Timisoara isi vor putea apara trofeul castigat in luna martie in Cupa Romaniei.

CITESTE SI: Firma fondata de un consilier personal al lui Dominic Fritz vrea contractul de 50.000 de euro ca sa faca documentatia pentru o parcare intre blocuri langa Gara de Nord din Timisoara

La capatul unei partide foarte echilibrate, banatenii au trecut cu 13-10 de Dinamo in prima semifinala a competitiei knock-out.

Bucurestenii au fost cei care au deschis scorul pe stadionul Gheorghe Rascanu cu un eseu de penalizare, insa pana la pauza gazdele au revenit cu un eseu al lui Holoia Feofaaki, transformat de Vlaicu. S-a intrat la cabine la egalitate, 7-7.

Echilibrul s-a pastrat si in partea a doua, iar puncte au mai fost inscrise pe final. Mai intai Vlaicu a transformat o pedeapsa pentru 10-7, insa dinamovistii au raspuns printr-o transformare similara a lui Jondre Williams. Oaspetii au avut oportunitatea victoriei tot dupa o lovitura de pedeapsa, dar balonul trimis de la mijlocul terenului a trecut pe sub but.
Cu un minut inainte de final, Vlaicu a transformat o alta penalitate de la aproximativ 25 de metri, a stabilit scorul final, 13-10, si a dus SCM Timisoara in finala Cupei Romaniei.

Banatenii isi vor afla adversarii din finala maine, cand se disputa duelul dintre Stiinta Baia Mare si Steaua.

De asemenea, merita mentionat ca tribunele stadionului Gheorghe Rascanu au fost pline la aceasta intalnire, iar fanii au facut si ei spectacol.